Loading...
Loading...

3 kwietnia rusza DOKDIALOG – cykliczny, warszawski przegląd dokumentu!

Zapraszamy do udziału w DOKDIALOGU, przeglądzie filmów dokumentalnych organizowanym przez Fundację Rozwoju Sztuki Filmowej, którego partnerem jest Szkoła Wajdy!

Organizatorzy zaplanowali w wiosennej odsłonie cyklu cztery spotkania z dokumentami i ich twórcami. 3 kwietnia o 19:00, na pierwszym pokazie w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie, zostaną zaprezentowane filmy Wajda Studio: „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, „Superjednostka” Teresy Czepiec oraz „Urban Cowboys” Pawła Ziemilskiego. Ostatni z dokumentów znalazł się ostatnio w prestiżowej selekcji kanadyjskiego festiwalu Hot Docs!
Sukces Pawła Ziemilskiego jest kolejnym dowodem na silną pozycję polskiego kina dokumentalnego w międzynarodowym obiegu festiwalowym. W ostatnich latach polscy twórcy dokumentów zdobywają wyróżnienia na najważniejszych festiwalach takich jak IDFA, MFF w Locarno, czy Sundance. Obok sukcesów spektakularnych – nominacji oscarowych dla „Joanny” Anety Kopacz i „Naszej klątwy” Tomasza Śliwińskiego w 2014 roku, czy zwycięstwa „Wszystkich nieprzespanych nocy” Michała Marczaka na Sundance 2016, organizatorzy cyklu chcą zwrócić uwagę na sukcesy krótkich i długich dokumentów, które umykają uwadze mediów głównego nurtu. Organizatorzy DOKDIALOGU zaprezentują filmy dokumentalne powstałe w latach 2013-2016, ze szczególnym naciskiem na debiuty dokumentalne i filmy realizowane przez młodych twórców, które odniosły sukces na międzynarodowych festiwalach.

 

DOKDIALOG to nie tylko pokaz filmu, ale także rozmowa z jego twórcą. W pierwszym spotkaniu poświęconym krótkim dokumentom ze Szkoły Wajdy wezmą udział ich reżyserzy Grzegorz Szczepaniak i Teresa Czepiec.

O filmach

Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, dokument o dwóch przyjaciołach szukających źródła dochodowego biznesu w hodowli ślimaka afrykańskiego, jest ewenementem na tle dokumentalnego krajobrazu – ironicznie zabawny i skrywający głębszą prawdę o naszych codziennych pogoniach za marzeniami. „Ślimaki” odniosły międzynarodowy sukces i zdobyły wiele nagród publiczności – na amerykańskim AFI Docs (imprezie Amerykańskiego Instytutu Filmowego) czy na festiwalu Go Short! w Holandii.

Kolejna w zestawie, „Superjednostka” Teresy Czepiec, to opowieść o gigantycznym bloku mieszkalnym w Katowicach, połączenie ciekawego, mozaikowego tematu (wielka, anonimowa społeczność bloku) z wysmakowaną formą (technicznie dopracowane zdjęcia autorstwa nagrodzonego w marcu 2017 przez Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych operatora Pawła Dyllusa). To udane połączenie zaowocowało udziałem „Superjednostki” w kilkudziesięciu festiwalach na świecie (m.i n. w amerykańskim DOC NYC i Slamdance) i kilkunastoma nagrodami.

Trzecim tytułem w zestawie jest „Urban Cowboys” Pawła Ziemilskiego, dokument o nastoletnich poskramiaczach dzikich koni w Irlandii. Szorstką, zanurzoną głęboko w tkankę podmiejskiego Dublina atmosferę dokumentu doskonale współtworzy rytmiczna, napisana specjalnie na potrzeby filmu muzyka autorstwa Guya Sigswortha, legendarnego brytyjskiego producenta (znanego między innymi ze współpracy z Björk, czy Madonną). „Urban Cowboys” pokazywani byli m. in. na T-Mobile Nowe Horyzonty i na Festiwalu Filmowym w Palm Springs, a pod koniec marca 2017 zakwalifikowali się do programu Hot Docs, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali dokumentu na świecie.

 

Program przeglądu

Kolejne spotkania DOKDIALOGU będą odbywać się w wybrane poniedziałki o 19:00 wDomu Kultury Śródmieście w Warszawie (ul. Smolna 9). Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Projekt DOKDIALOG jest współfinansowany przez m. st. Warszawa. Szczegółowe informacje na temat kolejnych spotkań i filmów można znaleźć na stronie FB przeglądu. Wszystkie z prezentowanych wiosną tytułów zostały zrealizowane przez absolwentów Szkoły Wajdy.

3 kwietnia
„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak
„Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec
„Urban Cowboys”, reż. Paweł Ziemilski

10 kwietnia
„Nauka chodzenia”, reż. Marcin Kopeć

24 kwietnia
„Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski

8 maja
„Mów mi Marianna”, reż. Karolina Bielawska