Loading...
Loading...

Absolwenci Dok Pro na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA)

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się 30. edycja International Documentary Film Festival Amsterdam, największego na świecie festiwalu filmów dokumentalnych.

Tegoroczny IDFA jest bardzo istotnym wydarzeniem dla Szkoły Wajdy, ponieważ aż trzy filmy, których twórcami są absolwenci naszego kursu dokumentalnego Dok Pro, zostały wybrane do katalogu Docs For Sale oraz zostaną zaprezentowane przed publicznością w Amsterdamie. Mowa tu o dwóch produkcjach Wajda Studio czyli „Arabskim Sekrecie” (koprodukcja TVP S.A) Juli Groszek i „Dos Islas” Adriany F. Castellanos (produkcja 59 en Conserva) oraz o filmie produkcji Wydawnictwa Fonograficznego Anagram – „Najbrzydszy samochód świata” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka.

 

arabski sekret2

Kadr z filmu „Arabski Sekret”

Julia Groszek, twórczyni takich filmów jak “Pałac Dożów” i „O włos”, który powstał w ramach konkursu 48 Film Project i został uhonorowany za najlepsze wykorzystanie gatunku filmowego i najlepsze zdjęcia, pojawi się na FIDA ze swoim najświeższym filmem czyli „Arabskim Sekretem”. Jest to historia Kamila, który pragnie poznać swojego ojca Ilhama Al Madfai, twórcę arabskiej muzyki folkowej i gwiazdę na Bliskim Wschodzie. Ojciec i syn nigdy się nie widzieli. Reżyserka Julia Groszek zaprasza widzów do wspólnej obserwacji podróży Kamila oraz refleksji nad sensem życia i potrzebą odnalezienia swoich korzeni.

 

24_ducha-abrazo_dos islas

Kadr z filmu „Dos Islas”

„Dos Islas” to najnowszy film Adriany F. Castellanos, absolwentki kursu Dok Pro w Szkole Wajdy oraz Instituto Superior de Arte w Hawanie. Pojawił się on już na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym i zostanie zaprezentowany na trwającym w tym momencie festiwalu Rencontres internationales du documentaire de Montréal (RIDM). „Dos Islas” to poetycka opowieść o dialogu międzypokoleniowym, który zostaje zobrazowany poprzez ukazanie szczególnej relacji wnuczki ze swoją babcią. Adriana zafascynowana wspomnieniami swojej babci, postanawia wyruszyć z Kuby na wyspę El Hierro, gdzie 102-letnia Elvira przeżyła swoje dzieciństwo.

 

doc_8866_2

Kadr z filmu „Najbrzydszy samochód świata”

Grzegorz Szczepaniak jest nie tylko absolwentem naszego kursu dokumentalnego, ale również twórcą wielokrotnie nagradzanych na całym świecie „Ślimaków”, których Wajda Studio jest producentem. Na festiwalu w Amsterdamie zaprezentuje on swoje najnowsze dzieło – „Najbrzydszy Samochód świata”. Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

wydarzenie IDFA na facebooku: https://www.facebook.com/events/109816673063335/

strona festiwalu IDFA

Zdjęcie tytułowe: kadr z filmu „Arabski Sekret”