Loading...
Loading...

Cykl „Legendy Polskie”. Tomasz Bagiński wyreżyseruje pełnometrażowy film o Panu Twardowskim

Polska kinematografia coraz częściej odwołuje się do rodzimej kultury tradycyjnej. Widać to na przykładzie „Wieży. Jasny dzień” Jagody Szelc, w której można odnaleźć inspiracje wierzeniami słowiańskimi oraz w dziełach, które bezpośrednio nawiązują do polskich legend i podań, czyli między innymi w projekcie „Kindler i Dziewica” Agnieszki Smoczyńskiej czy w serii filmów Tomasza Bagińskiego „Legendy Polskie”.

W ramach „Legend Polskich” powstało dotychczas 5 filmów, krótkometrażowych: „Jaga”, „Operacja  Bazyliszek”, „Twardowsky 2.0”, „Twardowsky” oraz „Smok”. Tym razem twórcy serii zdecydowali się stworzyć projekt pełnometrażowy pod roboczym tytułem „Twardowsky 3.14”, który podobnie jak wcześniejsze dzieła, zostanie wyreżyserowany przez cenionego na całym świecie polskiego rysownika i animatora Tomasza Bagińskiego.

Jak podaje strona „Magazyn Allegro” obecnie nad filmem pracuje zespół Allegro, który jest producentem głównym oraz Platige Image. Koproducentem i dystrybutorem filmu został Next Film.

„Możemy zdradzić, że “Twardowsky 3.14” będzie kontynuacją przygód bohaterów – choć nie wszystkich, ale pojawi się też kilka nowych postaci. Odwiedzimy piekło. Odwiedzimy przeszłość i przyszłość Polski. Chcemy sprowadzić Twardowsky’ego na ziemię, tak aby dołączył do pozostałych bohaterów Legend Polskich.” – powiedział Tomasz Bagiński w wywiadzie dla Magazynu Allegro.

Nie wiadomo jeszcze kto wcieli się w rolę Pana Twardowskiego, ani jak będzie wyglądać pełna obsada aktorska projektu. W krótkometrażowym „Twardowsky’m 2.0” tytułową postać odgrywał Robert Więckiewicz, a na planie towarzyszyli mu Aleksandra Kasprzyk, Piotr Machalica oraz Tomasz Drabek.

– „Planujemy kontynuację współpracy z osobami wcześniej już zaangażowanymi w projekt, aktorami, którzy stworzyli niezapomniane i charakterystyczne kreacje i są nieodłącznym elementem filmowego świata Legend” – zaznaczyła w swojej wypowiedzi dla Magazynu Allegro Anna Iller, branded content manager w Allegro. Wiele więc wskazuje na to, że będziemy mogli zobaczyć Więckiewicza ponownie w roli polskiego Fausta.

Nominowany do Oscara za „Katedrę” Tomasz Bagiński pracuje obecnie z Platige Image oraz Netflixem nad innym projektem, którego świat przedstawiony również w głównej mierze jest zbudowany na podstawie słowiańskich wierzeń i kultury, czyli „Wiedźminem”.

Premiera filmu jest zaplanowana na IV kwartał 2019 roku

fot. materiały prasowe