Loading...
Loading...

„Dos Islas” na festiwalu w Hawanie

Dzisiaj w stolicy Kuby, Hawanie, rusza siedemnasta edycja festiwalu Muestra Joven ICAIC 2018. W konkursie filmów dokumentalnych znalazł się między innymi obraz absolwentki kursu dokumentalnego Dok Pro „Dos Islas” Adriany F. Castellanos. Film był jednocześnie zrealizowany przez Wajda Studio.  

„Dos Islas” Adriany F. Castellanos to osobisty projekt młodej reżyserki, który swoją festiwalową premierę miał na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film gościł również festiwalach: Rencontres internationales du documentaire de Montréal (RIDM) oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w  Amsterdamie (IDFA). Realizacja Castellanos to poetycka opowieść o dialogu międzypokoleniowym, który zostaje zobrazowany poprzez ukazanie szczególnej relacji wnuczki ze swoją babcią. Adriana zafascynowana wspomnieniami swojej babci, postanawia wyruszyć z Kuby na wyspę El Hierro, gdzie 102-letnia Elvira przeżyła swoje dzieciństwo.

Nie chciałam robić rodzinnej kroniki. Istotne było, jakie emocje towarzyszą moim czterem bohaterkom: babci, siostrze babci, mojej mamie i mnie samej. Co każda z nich robi, jaki ma to na nie wpływ, kim się stały, wciąż stają? Czyli nie sama historia mojej rodziny była tutaj kluczowa, co emocje towarzyszące jej członkom – eksplikowała autorka.

Fot. kadr z filmu „Dos Islas”

Od samego początku projekt „Dos Islas” ściśle związany był ze Szkołą Wajdy, mimo iż pierwsze materiały zaczęły powstawać, zanim Adriana wylądowała na lotnisku Okęcie w Warszawie.

Bardzo chciałam zrobić swój film pod opieką Marcela Łozińskiego. Czułam, że mam historię, ale potrzebowałam jeszcze do niej formy. Znalazłam ją właśnie dzięki niemu i Szkole Wajdy. Kiedy przyjechałam do Warszawy miałam już sporo nagranego materiału. Z tego w finalnej wersji zostało może 30%. Przez pięć lat kręcenia, równocześnie też montowałam, szukając, sprawdzając różne rozwiązania. Będąc w Szkole, rozmawiając o tym filmie z wykładowcami, już bardziej świadomie, wiedząc czego chcę, kręciłam kolejne rzeczy – opowiada Adriana.

Fot. kadr z filmu „Dos Islas”

29 listopada 2017 roku odbyła się w warszawskim kinie Muranów oficjalna premiera filmu, wspólnie z innymi realizacjami Wajda Studio, czyli „Arabskim sekretem” Julii Groszek oraz krótkometrażowej „Samotności” Karola Pałki. Adriana F. Castellanos nie mogąc osobiście uczestniczyć w premierowym pokazie przysłała list, w którym pisała m.in.: „Przede wszystkim muszę podziękować Marcelowi Łozińskiemu, który zainspirował moją podróż do polskiego kina. Dziękuję mu za ogromną hojność oraz uwagę, z którą doglądał całego procesu powstawania tego filmu. Doceniam również zaufanie i pomoc, jaką otrzymałem od Vity Zelakeviciute i Macieja Cuske”.

Festiwal Muestra Joven odbywa się w dniach 3-8 kwietnia br.