Loading...
Loading...

Film „Dusza i Ciało” Ildikó Enyedi nominowany do Oskara!

24 stycznia została ogłoszona pełna lista kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród nominowanych w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny znalazł się obraz „Dusza i Ciało” Ildikó Enyedi – wieloletniej wykładowczyni międzynarodowego programu EKRAN+. Film uznanej węgierskiej reżyserki został uhonorowany podczas ostatniego Berlinale Złotym NiedźwiedziemNagrodą Jury Ekumenicznego, Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) oraz Nagrodą czytelników‚ Berliner Morgenpost’. „Dusza i Ciało” jest także laureatem Srebrnego Grona przyznawanego podczas Lubuskiego Lata Filmowego. O statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej obraz Enyedi będzie musiał się zmierzyć z takimi tytułami jak L’insulte, The Square, Fantastyczna kobieta i Niemiłość.

„Dusza i Ciało” jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym filmem Ildikó Enyedi. Opowiada on rodzącej się relacji między Mári (Alexandra Borbély) młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie, a Endre (Morcsányi Géza), dyrektorem finansowy firmy, w której Mári rozpoczyna pracę. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Film „Dusza i Ciało”  już od 26 stycznia w polskich kinach!

Podczas tegorocznych Oskarów nie zabrakło również polskiego akcentu. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana uzyskał nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.

kadr z filmu „Twój Vincent”. Foto: Materiały prasowe.

90. gala wręczenia Oskarów odbędzie się 4 marca.

Pełna lista nominowanych:

Oscary 2018: najlepszy film

Tamte dni, tamte noce
Czas mroku
Dunkierka
Uciekaj!
Lady Bird
Nić widmo
Czwarta władza
Kształt wody
Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri

Oscary 2018: najlepszy aktor

Timothy Chalamed – Tamte dni, tamte noce
Daniel Day Lewis – Nić widmo
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Czas mroku
Denzel Washington – Romans J. Israel Esquire

Oscary 2018: najlepsza aktorka

Sally Hawkins – Kształt wody
Francis McDormand – Trzy Billboardy
Margot Robbie – Ja, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – Czwarta władza

Oscary 2018: najlepszy aktor drugoplanowy

Willem Dafoe – Florida Project
Woody Harrelson – Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – Kształt Wody
Christopher Plummer – Wszystkie pieniądze świata
Sam Rockwell – Trzy Billboardy za Ebbing, Missour

Oscary 2018: najlepsza aktorka drugoplanowa

Mary J. Blige – Mudbound
Allison Janney – Ja, Tonya
Leslie Malfive – Phantom Thead
Laurie Metcale – Lady Bird
Octavia Spencer – Kształt wody

Oscary 2018: najlepszy reżyser

Christopher Nolan – Dunkierka
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Nić widmo
Guillermo del Toro – Kształt wody

Oscary 2018: najlepszy scenariusz adaptowany

Tamte dni, tamte noce
The Disaster Artist
Logan: Wolverine
Gra o wszystko
Mudbound

Oscary 2018: najlepszy scenariusz oryginalny

I tak cię kocham
Get Out
Lady Bird
Kształt wody
Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri

Oscary 2018: najlepszy film nieanglojęzyczny

Fantastyczna kobieta
L’insulte
Dusza i ciało
Niemiłość
The Square

Oscary 2018: najlepszy dokument

Faces Places
Icarus
Last Man in Aleppo
Strong Island

Oscary 2018: najlepsza animacja

Twój Vincent
Ferdinand
Dzieciak rządzi
The Breadwinner
Coco

Oscary 2018: najlepsza piosenka

Remember me – „Coco”
Stand Up For Something – „Marshall”
This is me – „Król rozrywki”
Mighty River – „Mudbound”
Mystery of Love – „Tamte noce, tamte dni”

Oscary 2018: muzyka

Dunkierka
Nić widmo
Trzy billboardy za Ebbing Missouri
Kształt wody
Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Oscary 2018: zdjecia

Dunkierka
Mudbound
Kształt wody
Blade Runner 2049
Czas mroku

Oscary 2018: montaż

Baby Driver
Dunkierka
Jestem najlepsza. Ja, Tonya
Kształt wody
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Oscary 2018: efekty specjalne

Blade Runner 2049
Strażnicy Galaktyki vol. 2
Kong: Wyspa Czaszki
Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi
Wojna o planetę małp

Oscary 2018: dźwięk

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkierka
Kształt wody
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Oscary 2018: montaż dźwięku

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkierka
Kształt wody
Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Oscary 2018: scenografia

Piękna i Bestia
Blade Runner 2049
Czas mroku
Dunkierka
Kształt wody

Oscary 2018: kostiumy

iękna i Bestia
Czas mroku
Nić widmo
Kształt wody
Powiernik królowej

Oscary 2018: charakteryzacja

Czas mroku
Powiernik królowej
Cudowny chłopak

Oscary 2018: film krótkometrażowy

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
Facing Mecca
Icebox
Lost Face
My Nephew Emmett
Rise of a Star
The Silent Child
Watu Wote: All of Us
Witnesses

Oscary 2018: film krótkometrażowy dokument

Alone
Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405″
Heroin(e)
Kayayo – The Living Shopping Baskets
Knife Skills
116 Cameras
Ram Dass, Going Home
Ten Meter Tower
Traffic Stop

Oscary 2018: krótkometrażowa animacja

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes