Loading...
Loading...

Filmy Wajda Studio na Gdańsk Doc Films Festival

Wczoraj rozpoczął się 15. Gdańsk Doc Films Festival. Wśród startujących w konkursie głównym filmów znalazły się też dwa zrealizowane przez Wajda Studio i rozwijane w Szkole Wajdy. Łącznie komisja selekcyjna zakwalifikowała 24 dokumenty, w tym 17 filmów zagranicznych, 7 polskich, wśród których znalazły się właśnie „Komunia” (2016) Anny Zameckiej oraz „Urban Cowboys” (2016) Pawła Ziemilskiego.

„Komunia” jest laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. Film Zameckiej, to sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. Jego 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema, gdzie dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Komunia1

 

Projekt Anny Zameckiej był rozwijany podczas kurs dokumentalnego DOK PRO. Dziś jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych. „Komunia” i jej autorka zdobywały nagrody na takich imprezach jak chociażby Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej, Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie – Nagroda „Silver Eye”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku – Young Eyes Film Award czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad” w Mińsku – Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego. Na początku maja film, a głównie jego producentki – Zuzanna Król i właśnie Anna Zamecka odebrały Trzecią Nagrodę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych przyznawaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie.

W Gdańsku „Komunię” będzie można zobaczyć dzisiaj o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności. Z kolei pokaz wyróżnionych na tegorocznym Go Short „Miejskich kowboi” Pawła Ziemilskiego odbędzie się jutro 2 czerwca od godz. 16.45 również w Europejskim Centrum Solidarności.

urbancowboys-www-6

Krótkometrażowy obraz Ziemilskiego to opowieść rozgrywająca się w mającym złą renomę Clondalkin, zachodniej dzielnicy Dublina. To tutaj wśród rodzin robotników (dziś często bezrobotnych) wciąż żywa jest kultura tzw. miejskich kowboi – nastolatków, którzy nielegalnie trzymają dzikie konie. 14-letni Dylan niedawno stracił matkę. W przeddzień śmierci kobieta dała synowi pieniądze na pierwszego konia. Biała, niewielka klacz zostaje nazwana jej imieniem – Shelly.

„Miejscy kowboje”, których projekt był również rozwijany w ramach kursu Dok PRO, jak do tej pory zostali nagrodzeni Specjalnym Wyróżnieniem podczas odbywającego się w dniach 5 – 9 kwietnia w Holandii, Go Short – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Nijmegen. Niedawno film był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych – Hot Docs Films Festival w Toronto. Podobnie zresztą jak „Komunia” Anny Zameckiej.