Loading...
Loading...

Gdyńska Szkoła Filmowa na dużym ekranie!

Już jutro, 9 marca, na ekrany kin trafią najlepsze szkolne etiud ostatnich 5 lat, zaprzyjaźnionej ze Szkołą Wajdy, Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Widzowie kinowi będą mogli zobaczyć cztery tytuły, w których pojawiły się takie gwiazdy jak Danuta Stenka, Anna Dumna czy Łukasz Simlat. A wśród filmów również nominowany do canneńskiej Złotej Palmy „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy.

Dla każdej szkoły filmowej możliwość zaprezentowania widzom swoich osiągnieć to duże wydarzenie. Tym bardziej Szkoła Wajdy, która z Gdyńską Szkołą Filmową współpracuje, chce podkreślić i wskazać na fakt wejścia do kin takich propozycji, jak wspomniany już „Koniec widzenia”, ale też „Matka” Łukasza Ostalskiego, „Między nami” Macieja Millera czy „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego. Po raz kolejny do głosu dochodzą etiudy, krótkie metraże, które mogą i niejednokrotnie są zapowiedzią nadejścia świeżej krwi, nowej jakości, kolejnych głośnych nazwisk, tak jak kiedyś zaczynali Konopka, Smoczyńska czy Domagalski, jak i wielu innych. W najbliższy piątek jedną z repertuarowych propozycji będzie blok, do którego przyczynili się swoimi filmowymi utworami Mołda, Ostalski, Miller oraz Sakowski, ale już w kolejce czekają następni i to nie tylko z Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

O wyżej wymienionych filmach, ale też wartości, jaką są krótkie formaty w kinie mówi między innym Artur Cichmiński ze Szkoły Wajdy w „Informacjach Kulturalnych” – TVP Kultura, wyemitowanych w środę 7 marca.

Materiał (8m 16s) w linku: https://vod.tvp.pl/video/informacje-kulturalne,07032018-1940,36192462   

 

„Matka” (30 min), nagrodzona wieloma nagrodami, z fenomenalną tytułową rolą Danuty Stenki. Małgorzata – na co dzień ważny polityk – jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn, narkoman, potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i młodą dziewczynę. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.

Kadr z filmu „Matka”

„Koniec widzenia” (15 min), nominowany do Złotej Palmy w Konkursie filmów krótkometrażowych na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes. Historia Marty pracującej w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się mu pomóc. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia.

Kadr z filmu „Koniec widzenia”

„Między nami” (30 min), przejmujący dokument o parze dwudziestolatków spodziewających się dziecka. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.

Kadr z filmu „Między nami”

„Dzień babci” (30 min), zdobywca 28 nagród i wyróżnień na festiwalach w kraju i zagranicą. Jeden z głównych bohaterów, Tomek, wyłudza od starszej pani pieniądze metodą „na wnuczka”. Kiedy wszystko idzie dobrze, nagle kobieta demaskuje go i zamyka w mieszkaniu. Niedołężna staruszka proponuje oszustowi układ. Chłopak dostanie pieniądze, jeśli będzie udawał jej wnuka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić, czy kobieta ma opiekę rodziny…

Kadr z filmu „Dzień Babci”

W Gdyńskiej Szkole Filmowej wiedzy i sztuki filmowej  uczą między innymi tacy wykładowcy ze Szkoły Wajdy, jak: Jacek Bławut, Sławomir Fabicki, Grzegorz Łoszewski czy Filip Marczewski.