Loading...
Loading...

Impreza szkół filmowych podczas 43. FPFF w Gdyni

Legenda polskiego jazzu, wybitny kompozytor muzyki filmowej, nazywany lwem saksofonu – Jerzy Duduś Matuszkiewicz – obchodzi w tym roku 90. urodziny, które postanowiliśmy uczcić wyjątkowym koncertem podczas dorocznej imprezy Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej „Młoda Fala” na 43. FPFF.

Czym byłyby filmy „Janosik”, „Czterdziestolatek”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy „Alternatywy 4”, gdyby nie muzyka Jerzego Dudusia Matuszkiewicza? Saksofonista, który grał z Krzysztofem Trzcińskim (później Komedą) w zespole Melomani, jest jednym z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej do niemal 200 polskich filmów i seriali. Ale to także „Duduś” napisał muzykę do takich szlagierów jak „Czterdzieści lat minęło”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki Szybki Bill” czy „Wojna domowa”. Muzyk w swojej twórczości łączy przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście święta polskiego filmu w Gdyni. Najważniejsze jednak, że przez kilkadziesiąt lat stworzył tyle wspaniałych kompozycji, a jego twórczość jest powszechnie znana zarówno starszemu jak i młodszemu pokoleniu.

Dlatego mówimy THANK YOU FOR THE MUSIC! i zapraszamy na wieczór szkół filmowych, którego punktem wyjścia jest twórczość tego wybitnego jazzmana i kompozytora filmowego. Specjalnie na tę okazję nasze zaproszenie przyjęli muzycy polskiej sceny jazzowej:
Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofony), Zbigniew Namysłowski (saksofony), Przemek Dyakowski (saksofony, prowadzenie koncertu), Wojciech Karolak (organy), Piotr Lemańczyk (kontrabas), Marcin Wądołowski (gitary, śpiew), Adam Czerwiński (perkusja, kierownictwo muzyczne), Sonia Bohosiewicz (śpiew), Joanna Knitter (śpiew), L.U.C (śpiew, rap, elektronika), Vadim Brodski (skrzypce), DJ J i zaproszeni goście.

20 września g. 21.30, hotel Mercure Gdynia

Obowiązują zaproszenia, ale do sprzedaży trafiła limitowana pula biletów dostępnych tutaj: system.festiwalgdynia.pl

Partnerami wydarzenia są: ZAiKS, LOTTO, Hotel Mercure Gdynia.