Loading...
Loading...

Jesteśmy w Koszalinie!

Dziś ruszył 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film”Szkoła Wajdy podczas tegorocznej imprezy będzie obecna nie tylko poprzez swoje filmy, ale też w związku z obchodami jubileuszu 15-lecia swojego istnienia. Już dziś zapraszamy wszystkich uczestników festiwalu na firmowany przez Szkołę panel – „Wspólna realizacja. Producent kreatywny – partner czy tylko sprawny organizator?”

W ramach inauguracyjnego seansu wśród zaprezentowanych filmów pokazany zostanie trzydziestopięciominutowy obraz autorstwa Andrzeja Wajdy pt. „Przekładaniec” z roku 1968. Film powstał na podstawie scenariusza samego Stanisława Lema i jest jedyną propozycją SF w dorobku naszego laureata Złotej Palmy. Pokaz noweli filmowej odbędzie się w ramach sekcji: Retrospektywa w Kinie Kryterium o godz. 19.00.

Również w ramach tej sekcji w kolejne dni Festiwalu zostaną przypomniane takie filmy Andrzeja Wajdy jak:
„Danton” (1982) – 20 czerwca o godz. 15.00 w Kinie Alternatywa.
„Pokolenie” (1954) – 21 czerwca o godz. 10.30 w Kinie Alternatywa.
„Niewinni czarodzieje” – 22 czerwca o godz. 11.30 w Kinie Alternatywa.
„Wszystko na sprzedaż” – 23 czerwca o godz. 14.00 w Kinie Alternatywa.
„Powidoki” – 24 czerwca o godz. 12.00 w Kinie Alternatywa.

Kadr z filmu „Niewinni Czarodzieje”

Tymczasem wśród filmów konkursowych znalazł się dokumentalny projekt Stanisława Cuske pt. „Wyścig”. I chociaż nie jest to jeszcze konkurs pełnometrażowy, to propozycja byłego uczestnika programu Przedszkole Filmowe (realizowanego przez Szkołę Wajdy), gdzie „Wyścig” był rozwijany, ma spore szanse na „Jantara 2017” w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Sam film jest niezwykle sprawnie i sugestywnie zrealizowanym intymnym portretem relacji ojca i syna, w której obaj mają wobec siebie duże oczekiwania. Nie zawsze się zgadzają, a jednak potrafią nawiązać nić porozumienia. To historia Jacka i Oscara Gollobów, brata oraz bratanka żużlowego Mistrza Świata, niedawno kontuzjowanego Tomasza Golloba. Dokument Cuske zdobył do tej pory Grand Prix 2016 festiwalu OKFA w Koninie oraz tytuł Najlepszego filmu dokumentalnego na Kameralnym Lecie 2016 w Radomiu.

W konkursie filmów krótkometrażowych znalazł się również film „Jerry”, który był rozwijany w Szkole Wajdy aż dwukrotnie. Najpierw przez Grzegorza Bogdała w naszym kursie scenariuszowym Script, a następnie przez Romana Przylipiaka w programie fabularnym Studio Prób. „Jerry” to surrealistyczna historia balansującą na granicy dramatu i komedii, w którą uwierzyli i zaangażowali się m.in. laureat Oskara Paweł Pawlikowski oraz autorka zdjęć do nagradzanych szwedzkich filmów – Ita Zbroniec-Zajt.

Pokazy filmów „Wyścig” oraz „Jerry” odbędzie się w środę 21 czerwca w kinie Kryterium.

„Wyścig” – 10.30
„Jerry” – 14.00

Kadr z filmu „Wyścig”

Również w środę 21 czerwca o godz. 16.30 w kinie Alternatywa odbędzie się seans głośniej już „Komunii” Anny Zameckiej. Projekcja przewidziana jest w ramach sekcji: Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny. Po niej zaplanowane zostało spotkanie z autorką filmu. „Komunia” była z kolei rozwijana podczas kurs Szkoły Wajdy – DOK PRO. Dziś może ona pochwalić się nagrodami z takich imprez, jak chociażby Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej, Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie – Nagroda „Silver Eye”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku – Young Eyes Film Award czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad” w Mińsku – Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego. Ostatnio również Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „It’s All True” w Sao Paulo – Rio de Jenerio przyniósł filmowi Nagrodę dla najlepszego dokumentu w konkursie międzynarodowym. Monachijski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „DOK.fest” zakończył się dla „Komunii” Nagrodą SOS-Kinderdorfer Weltweit. W Stambule podczas TRT Documentary Awards film otrzymał Nagrodę dla najlepszego dokumentu.

Realizacja Anny Zameckiej to również  laureat Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł 2017”, w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. Sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. Jego 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema, gdzie dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Kadr z filmu „Komunia”

Kolejnym istotnym wydarzeniem podczas tegorocznej edycji „Młodzi i film” będzie zorganizowany przez Szkołę panel pt. „Wspólna realizacja. Producent kreatywny – partner czy tylko sprawny organizator?”

Jak naprawdę zrobić wspólnie film? Jak pomóc sobie nawzajem, zachowując tożsamość, twórczą niezależność, szacunek oraz zrozumienie? O roli i zadaniach producenta kreatywnego oraz reżysera w procesie powstawania filmów – odwołując się do własnych doświadczeń, a także prezentując rozwijane w Szkole Wajdy projekty – rozmawiać będą kursanci programów edukacyjnych Fundacji Szkoły Wajdy: autorka poświęconego Zdzisławowi Beksińskiemu „Pars pro toto” Katarzyna Łęcka, a także Marta Szarzyńska, Natalia Łodygowska oraz Artur Wyrzykowski. W dyskusji weźmie również udział Katarzyna Madaj-Kozłowska – Dyrektor Fundacji Szkoła Wajdy i Wajda Studio.

Rozmowę w Clubie 10523 czerwca o godz. 14.30, poprowadzi Artur Cichmiński.

Skoro w Koszalinie Szkoła Wajdy obchodzi swój jubileusz 15-lecia, nie może zabraknąć tam filmów, których projekty w ramach Szkoły były realizowane. Specjalne pokazy zaczną się we wtorek 20 czerwca. Pierwsze trzy tytuły zaprezentowane zostaną w Clubie 105 o godz. 17.00. A będą nimi:

„Telefono” Marcina Wrony z roku 2005, III Nagroda dla filmu studenckiego podczas KRAKFFA.
„Paparazzi” Piotra Bernasia z roku 2011, laureat Nagrody EFA dla najlepszego filmu europejskiego.
„Gdzie jest Sonia” Radka Franczaka z roku 2012, m.in. Brązowe Grono Lubuskiego Lata Filmowego.

Kadr z filmu „Gdzie jest Sonia”

A już w środę 21 czerwca od godziny 13.00 w Clubie 105, kolejne trzy filmy. Będą to:

„Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka z roku 2015, m.in. nagrody na festiwalach w Jihlavie, Nijmegen czy Mińsku.
„Trójka do wzięcia” Bartka Konopki z roku 2006, m.in. nagrody w Nowym Jorku, Koszalinie, Gdyni, Breście oraz Seattle.
„3 dni wolności” Łukasza Borowskiego z roku 2011, m.in. nagroda im. Jana Machulskiego, wyróżnienia na festiwalach „Nowe Horyzonty”, w Koszalinie, Nyon, Huesca, Petersburgu, Padwie czy Batumi.

Kadr z filmy „Ślimaki”

W czwartek 22 czerwca również w Clubie 105 od godz. 17.00 kolejny blok trzech filmów:

„Mleczny brat” Vahrama Mkhitaryana z roku 2014, m.in. nagrody w Erywaniu, Krakowie, Koszalinie, Toruniu, Bratysławie, Kairze, Ischii czy im. Jana Machulskiego.
„Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego z roku 2016, chwilowo bez nagród.
„Za płotem” Marcina Sautera z roku 2005, m.in. nagrody w Londynie, Krakowie, Paryżu, Wilnie czy Nowym Jorku.

Kadr z filmu „Miejscy kowboje”

Piątek 23 czerwca! Club 105. Od 12.30 kolejny zestaw trzech filmów:

„Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej z roku 2007, m.in. nagrody im. Jana Machulskiego, w Nowym Jorku, Krakowie, „Nowe Horyzonty”, Gdyni, Batumi czy Zielonej Górze.
„Joanna” Anety Kopacz z roku 2013, nominacja do Oscara w kategorii: Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
„Mój dom” Magdaleny Szymków z roku 2012, m.in. nagrody w Krakowie, Nowej Soli, Sydney czy Rochester.

I w ostatnim dniu Festiwalu w sobotę 24 czerwca w gościnnych murach Clubu 105 o godz. 16.00:

„Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie” Grupy Palandino – rzecz poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy, a w szczególności rozbudowany portret reżysera podczas realizacji filmu „Katyń”.
„Koniec Świata” Moniki Pawluczuk z roku 2015, m.in. nagrody w Koszalinie, Kijowie, Poznaniu, Toruniu i Nowej Soli.
„Decrescendo” Marty Minorowicz z roku 2011, nagrody w Krakowie i Zagrzebiu.

Kadr z filmu „Koniec świata”