Loading...
Loading...

Nasze filmy na FEST – New Directors, New Films Festiwal

Od wczoraj trwa portugalski festiwal FEST – New Directors, New Films Festiwal. Wśród tytułów, które zostaną na nim pokazane znalazły się dwie pozycje związane ze Szkołą Wajdy. Są to: dokumentalny obraz pt. „Wyścig” Stanisława Cuske oraz „#instalove” Anny Wowry. Oba filmy zaprezentowane będą w ramach sekcji NEXXT. Szkoła Wajdy jest partnerem festiwalu.

NEXT jest pozakonkursową sekcją w ramach, której prezentowane są realizacje bardzo młodych jeszcze twórców. Poszczególne tytuły reprezentują szkoły filmowe, w których te powstawały. Zarówno „Wyścig”, jak i „#instalove” były realizowane podczas kursu Szkoły Wajdy – Przedszkole Filmowe.

Przedszkole Filmowe to projekt dzięki któremu co roku w Szkole Wajdy zbiera się grupa kilkunastu fantastycznych osób wybranych na podstawie rozmowy z komisją oraz pomysłu na film dokumentalny – mówił w jednym z wywiadów Stanisław Cuske.

Jego film to intymny portret relacji ojca z synem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród pretensji jest miejsce na wsparcie i troskę.

Kadr z filmu „Wyścig”

W tym filmie starałem się opowiedzieć o odejściu starego mistrza, jego przejściu na emeryturę, o tym że uczy teraz swojego syna. O jego wymaganiach wobec niego i stosunku ucznia do mistrza, który powoli już zostaje w tyle. Wiele ich łączy a jednak ich relacja nie jest łatwa. Sport oczywiście się pojawia, ale starałem się żeby był tylko tłem dla całej opowieści – dodaje młody autor.

Kadr z filmu „Wyścig”

Z kolei Anna Wowra zrealizowała rzecz, którą można określić jako słodko-gorzką wizję tęsknoty za miłością, kiedy ma się jednak dopiero kilkanaście lat, a przy tym cały plik kompleksów.

Pomysł tego filmu przyniosłam do Szkoły Wajdy. Jej wykładowcy uznali, że jest to bardzo interesujący temat. Tym bardziej czułam, że muszę to zrobić. Bardzo chciałem pokazać ten również dla mnie tajemniczy świat, tylko nie miałam pomysłu jak tego dokonać – wspomina dziś Wowra.

„#instalove” to historia dwu nastolatek, które postanawiają znaleźć chłopaka dla jednej z nich za pomocą mediów społecznościowych – internetowe poszukiwania poprzedzić musi zrobienie perfekcyjnego zdjęcia, które przyciągnie uwagę odwiedzających profil Natalii.

Kadr z filmu „#instalove”

Jakoś nigdy specjalnie nie pociągały mnie typowo dziewczęce zabawy. Kiedy więc nadarzyła się okazja poznać bliżej dwie młode dziewczyny i ich świat, wydawało mi się to bardzo interesujące. To pokolenie jest zupełnie inne niż moje, bardziej śmiałe, mające gdzie indziej przesunięte granice. Z Natalią i Olą w końcu zostałyśmy przyjaciółkami. Dziś jestem częścią ich rzeczywistości – puentuje Anna Wowra.

Kadr z filmu „#instalove”

Premierowy pokaz „#instalove” odbył się wczoraj. „Wyścig” zostanie pokazany w niedzielę  25 czerwca.