Loading...
Loading...

Nasze filmy na festiwalu w Pärnu

3 lipca w Parnawie rozpocznie się 31. Pärnu Film Festival, czyli jeden z najstarszych festiwali filmowych w krajach bałtyckich. Wśród wielu tytułów, w tym również z Polski, w Estonii zaprezentowane zostaną trzy produkcje zrealizowane przez Studio Wajda. Będą to „Wyścig” Stanisława Cuske, „#instalove” Anny Wowry oraz „Wariacja na wiolonczelę solo” Aleksandry Rek.  Festiwal zakończy się 16 lipca br.

Zarówno „Wyścig”, jak i „#insatlove” zaprezentowane zostaną festiwalowej publiczności w ramach sekcji Docs by Students. Ich pokazy odbędą się w jednym bloku 7 lipca o godz. 13.00 w Sütevaka High School.

Kadr z filmu „Wyścig”

Projekt „Wyścigu” Stanisława Cuske rozwijany był w ramach prowadzonego przez Szkołę Wajdy Przedszkola Filmowego. Sam film to bardzo sprawna i sugestywna realizacja portretująca szczególną relację ojca i syna. Obaj bohaterowie nie zawsze się zgadzają, a jednak potrafią nawiązać nić porozumienia. Pomaga im w tym nieposkromiona pasja do niebezpiecznego sportu. Obok tarć jest też miejsce na wsparcie oraz troskę. To historia Jacka i Oscara Gollobów, brata oraz bratanka żużlowego Mistrza Świata, powracającego po wypadku do zdrowia Tomasza Golloba. Dokument Cuske zdobył do tej pory Grand Prix 2016 festiwalu OKFA w Koninie oraz tytuł Najlepszego filmu dokumentalnego na Kameralnym Lecie 2016 w Radomiu.

Kadr z filmu „#instalove”

Tymczasem „#instalove” Anny Wowry niedawno pokazywany na portugalskim FEST – New Directors, New Films Festival to historia wielokrotnie określana, jako słodko-gorzka wizja tęsknoty za miłością, kiedy ma się jednak dopiero kilkanaście lat, a przy tym cały plik kompleksów. Film jest opowieścią o dwóch nastolatkach, które postanawiają znaleźć chłopaka dla jednej z nich za pomocą mediów społecznościowych – internetowe poszukiwania poprzedzić musi jednak  zrobienie perfekcyjnego zdjęcia, które przyciągnie uwagę odwiedzających profil Natalii.

Kadr z filmu „Wariacja na wiolonczelę solo”

Z kolei „Wariacja na wiolonczelę solo” Aleksandry Rek zaprezentowana zostanie w Parnawie w ramach sekcji Music in Docs. 8 lipca o godz. 16.00 w Sütevaka High School. Obraz Rek to laureat chociażby Srebrnego Grona 2016 na Lubuskim Lacie Filmowym. W Budapeszcie zdobył Nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w roku 2016.

Bohaterem wyprodukowanego przez Studio Wajda filmu jest Dominik Połoński, wiolonczelista, laureat wielu nagród w kraju i za granicą. Jest on także jedynym na świecie wiolonczelistą, który gra tylko jedną ręką. W wyniku choroby nowotworowej doznał w 2004 r. paraliżu lewej strony ciała i choć odzyskał w dużej mierze sprawność, lewa ręka pozostała bezwładna. Myśl o powrocie do muzyki i wiolonczeli pomagała mu w walce z chorobą. Jego gra oszałamia, elektryzuje tak, jakby zbierała w sobie wszystkie emocje z krytycznego momentu życia.

Głównym tematem tegorocznego 31. Pärnu Film Festival jest kwestia przetrwania rdzennych narodów, nacji i ich kultur. Obok głównego wątku podczas festiwalu poruszane będą również problemy związane ze społeczną interpretacją współczesnego społeczeństwa. Filmy pokazywane w tym roku w Estonii przedstawią również portrety intrygujących osób, oblicza stosunków międzyludzkich. Nie zabraknie także obrazów o muzyce i sztuce, jak wspomniana wyżej „Wariacja na wiolonczelę solo” Aleksandry Rek.