Loading...
Loading...

Pięć Smaków w Szkole Wajdy

W środę 15 listopada startuje 11. Azjatycki Festiwal Filmowy „Pięć Smaków”. Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie specjalny pokaz konkursowego filmu „Miód dla dakini” w reżyserii pochodzącej z Bhutanu Dechen Roder. Seans, a po nim spotkanie z autorką obrazu, odbędzie się 17 listopada w Szkole Wajdy.

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje on premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.

Pierwszy raz impreza zagości też w Szkole Wajdy. Spotkanie z Dechen Roder to prawdziwa okazja na prezentację tak egzotycznej kinematografii, jak bhutańska. Tym bardziej, że autorka filmu „Miód dla dakini” przeszła niełatwą drogę, aby zrealizować swój ekranowy debiut. Sama jest przedstawicielką środowiska niezależnego bhutańskiego kina, której film znalazł się w programie tegorocznego Berlinale. To także producentka, scenarzystka, autorka programów telewizyjnych i filmów krótkometrażowych jest także organizatorką festiwalu filmowego w Bhutanie i aktywistką promującą rozwój autorskich produkcji w rodzimym kraju.

Dechen Roder2

Dechen Roder

Dechen Roder praktykę filmową zdobywała przy realizacjach dokumentalnych i telewizyjnych, równocześnie poszukując możliwości tworzenia fabuł. Jej debiut, obecny dziś zarówno na wielu międzynarodowych festiwalach, jak i w kinowej dystrybucji, powstał dzięki HAF (Hong Kong – Asia Film Financing Forum) – platformie wspierającej nowe talenty powiązanej z MFF w Hongkongu.

Miód dla dakini” / Munmo Tashi Khyidron / Honeygiver Among the Dogs prezentowany w ramach 11. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków to intrygująca współczesna narracja łącząca konwencję kryminału noir z lokalnymi opowieściami i buddyjskimi legendami o oświeconych kobietach. Jej bohaterem jest małomówny policjant prowadzący śledztwo w sprawie zaginionej mniszki z ukrytego w lasach klasztoru.

Miód dla dakini (2016) Dechen RODER_02

Kadr z filmu „Miód dla dakini”

Kinematografia Bhutanu rozwija się dopiero od lat 90., jednak dziś na potrzeby lokalnego rynku powstaje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt produkcji rocznie, wypierając z kin zagraniczne przeboje. Coraz więcej twórców sięga też po mniej konwencjonalne formy, poszukując oryginalnego języka, który będzie najlepszym współczesnym środkiem wyrazu dla różnorodnej i bogatej kultury kraju. Filmy reżyserów takich jak Khyentse Norbu, Dechen Roder czy Tashi Gyeltshen przetarły bhutańskiemu kinu drogę na międzynarodowe festiwale, a dzięki organizowanemu m.in. przez Roder festiwalowi coraz więcej osób interesuje się tą formą sztuki.

Specjalny pokaz wyżej wspomnianego filmu odbędzie się w piątek 17 listopada o godz. 10.30 w Szkole Wajdy. Po seansie studenci szkoły spotkają się na Q&A z autorką obrazu, które poprowadzi reprezentująca festiwal „Pięć Smaków” Jagoda Murczyńska.

Więcej o festiwalu na stronie www.piecsmakow.pl