Loading...
Loading...

Premiera „Biegaczy” w TVP

W najbliższy wtorek, 29 maja o godz. 23.00, na antenie Programu Drugiego Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie film Łukasza Borowskiego pod tytułem „Biegacze”. Tym samy będzie to telewizyjna premiera jednej z najnowszych  produkcji Wajda Studio.

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny. Tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na uporczywy deszcz czy doskwierający upał, niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów: Agata – matka trójki dzieci, Michał – sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.

Na pewno bohaterów łączy chęć doświadczenia stanu nieosiągalnego w codziennym życiu, a którego można doświadczyć tylko podczas długotrwałego, samotnego biegu. Jest to stan, w którym można dotknąć swojej prawdziwej natury, poznać siebie, poczuć, że żyje się naprawdę. Taki stan chciałem ukazać w filmie. Chęć odpowiedzi na to pytanie sprawiła, że postanowiłem zrobić ten film.. Nie chciałbym więcej zdradzać. Odpowiedzi można szukać oglądając film – zdradza Łukasz Borowski.

fot. kadr z filmu „Biegacze”

W „Biegaczach” obserwujemy z bliska każdy ruch bohaterów – odważny bieg na początku morderczej trasy, momenty zwątpienia i kryzysu, bolesne i upokarzające przekraczanie możliwości własnego ciała. Wszyscy spotykają się na starcie, by w trakcie wykańczającego biegu odnaleźć samych siebie.

Z pewnością wstrząsającym doświadczeniem było obserwowanie z bliska skali determinacji moich bohaterów. Wiele razy w czasie biegu wydawało mi się, że bohaterowie już dalej nie pobiegną, a oni za każdym razem podnosili się i walczyli dalej – puentuje reżyser.

W grudniu minionego roku film absolwenta kursu dokumentalnego Dok Pro, realizowanego w Szkole Wajdy, otrzymał wyróżnienie na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim. Łukasz Borowski ukończył wcześniej Wydział Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi. Pierwszy jego krótkometrażowy dokument pt. „3 dni wolności” zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Borowski nakręcił również powstałą w Wajda Studio „Kolaudację” (2014) oraz „Przed świtem” (2016), który został zrealizowany w Studiu Munka. „Biegacze” są jego pełnometrażowym debiutem.

Łukasz Borowski