Loading...
Loading...

PRL OCZAMI ANTONIEGO KRAUZE

FINA zaprasza na retrospektywę filmów fabularnych Antoniego Krauze: od krótkometrażowych form telewizyjnych i nagrodzonego za debiut na festiwalu w Locarno „Palca Bożego” po „Czarny czwartek” – dobrze przyjęty przez krytykę film o wydarzeniach grudniowych 1970 roku.

Przegląd odbędzie się w dniach 8 – 14 czerwca w kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A.

Antoni Krauze zmarł w lutym 2018 roku. Reżyser był kojarzony ostatnimi czasy głównie jako twórca „Smoleńska” – dzieła, które podzieliło publiczność i stało się instrumentem w aktualnym sporze politycznym. Taka recepcja przesłoniła osobę reżysera: filmowca tworzącego od lat 60., autora wielu nagradzanych w Polsce i na świecie dzieł fabularnych i dokumentalnych, realizatora filmów krótkometrażowych, seriali i widowisk telewizyjnych, członka Polskiej Akademii Filmowej.

Cykl rozpocznie się 8 czerwca od pokazu filmów telewizyjnych – będą to „Monidło”, „Piżama”, „Meta” oraz zatrzymane przez cenzurę „Party przy świecach”. Następnie FINA zaprasza na nagrodzony w Locarno „Palec boży”. Film opowiada historię Tadeusza Kasprzaka, młodego chłopaka z prowincji, marzącego o karierze aktorskiej. W „Strachu”, reżyser ponownie portretuje losy młodego mężczyzny. Tym razem jest to dwudziestopięcioletni Wojtek, który po odsiedzeniu trzyletniego wyroku wraca do domu. Film jest solidną, bogatą w szczegóły analizą życia mieszkańców małego miasteczka, którzy boją się naruszyć panujące od lat układy, nawet w imię prawdy i sprawiedliwości.

Kolejny z pokazywanych przez FINA filmów – „Podróż do Arabii” – to kameralna opowieść o pozornym spokoju płynącym z „małej stabilizacji”, o nieustannej pogoni za marzeniami i szpitalu jako cudownym miejscu przemiany osobowości. Bohaterką tym razem jest kobieta – Anna. Tak o „Dziewczynce z hotelu Excelsior” pisał w tygodniku „Ekran” Adam Horoszczak – „Reżyser tonując obecny w opowiadaniu podtekst erotyczny, uczynił dziewczynkę uosobieniem i projekcją tych istniejących w człowieku sił, które – przebudzone – prowadzić mogą w dwóch kierunkach: do odnalezienia prawdy o sobie samym, bądź do całkowitej autodestrukcji.”

Prognoza pogody” opowiada o ludziach starych, którzy, przebywając w odosobnieniu i izolacji od otoczenia, głęboko przeżywają swoją sytuację. Bunt, jaki podejmują, jest protestem przeciwko lekceważeniu starości, a także odrodzeniem niezależnego od wieku poczucia własnej wartości. Po projekcji zrekonstruowanego cyfrowo filmu, zapraszamy na spotkanie wokół osoby i twórczości Antoniego Krauze, które poprowadzi Mateusz Werner.

Przegląd filmów Antoniego Krauze zakończy się 14 czerwca, pokazem „Czarnego czwartku”, wstrząsającej swym realizmem opowieści o tragicznych wypadkach z grudnia 1970 roku. Reżyser z kronikarską wręcz dokładnością pokazuje przebieg masakry, a także polityczną grę, którą w ciszy gabinetów toczyli ówcześni partyjni przywódcy.

Program (wszystkie pokazy odbywają się w sali Mała Czarna):

Blok filmów telewizyjnych | 8 czerwca | godz. 18:00
– Monidło (1969)
– Piżama (1971)
– Meta (1971)
– Party przy świecach (1980)

Palec boży (1972) | 9 czerwca | godz. 20:00

Strach (1975) | 10 czerwca | godz. 18:00

Podróż do Arabii (1979) | 11 czerwca | godz. 20:15

Dziewczynka z hotelu Excelsior (1988) | 12 czerwca | godz.  18:00

Prognoza pogody (1982) | 13  czerwca | godz. 18:00

Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł (2011) | 14 czerwca | godz. 20:00

​Uwaga: terminy seansów mogą ulec zmianie, prosimy o sprawdzanie repertuaru na stronie: www.iluzjon.fn.org.pl

Więcej
Wydarzenie na fb

źródło: informacja prasowa FINA