Loading...
Loading...

Produkcja Wajda Studio w konkursie Przeglądu Filmów o Sztuce

11 kwietnia rusza w Zakopanem 21. Przegląd Filmów o Sztuce. W tegorocznej edycji imprezy do konkursu głównego został zakwalifikowany zrealizowany w Wajda Studio film pod tytułem „Wariacja na wiolonczelę solo” autorstwa Aleksandry Rek – absolwentki realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego Dok Pro. 

Film Aleksandry Rek „Wariacja na wiolonczelę solo” w lipcu minionego roku był pokazywany między innymi publiczności festiwalu w Parnawie w ramach sekcji Music in Docs. Reżyserka dokumentu została nagrodzona Srebrnym Gronem 2016 na Lubuskim Lacie Filmowym. W Budapeszcie obraz zdobył Nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka, w roku 2016.

Bohaterem wyprodukowanego przez Studio Wajda filmu jest Dominik Połoński,  wiolonczelista, laureat wielu nagród w kraju i za granicą. Jest on także jedynym na świecie wiolonczelistą, który gra tylko jedną ręką. W wyniku choroby nowotworowej doznał w 2004 r. paraliżu lewej strony ciała, i choć odzyskał w dużej mierze sprawność, lewa ręka pozostała bezwładna. Myśl o powrocie do muzyki i wiolonczeli pomagała mu w walce z chorobą. Jego gra oszałamia, elektryzuje tak, jakby zbierała w sobie wszystkie emocje z krytycznego momentu życia.

fot. kadr z filmu „Wariacja na wiolonczelę solo”

W konkursie głównym znalazł się również film absolwentki Studia Prób Katarzyny Łęckiej pod tytułem „Pars pro toto”, będący produkcją Studia Munka przy udziale m.in. Wajda Studio. Zrealizowany w ramach programu „30 minut” obraz jest historią Zdzisława Beksińskiego, w którego wcielił się tym razem sam Jerzy Radziwiłowicz. Znany malarz po śmierci żony i samobójstwie syna – słynnego dziennikarza Tomasza Beksińskiego, odcinając się od świata próbuje egzystować w pustym mieszkaniu. Jedynymi towarzyszami przeraźliwej samotności artysty są nagrania bliskich. Świadkami jego zmagań są postaci obrazów, „patrzące” na niego ze wszystkich ścian. Zdzisław usiłuje wrócić do normalnego życia. Choroba zmusza go do przyjęcia pomocy od równie jak on samotnej, młodej rehabilitantki. Dotknięta pędzlem sztaluga i ciało uleczone przez dotyk to dwie strony procesu, który obojgu daje nadzieję.

fot. Izabela Magier, kadr z filmu „Pars pro toto”

Pokaz „Wariacji na wiolonczelę solo” został zaplanowany na piątek 13 kwietnia w ramach bloku odbywającego się w godzinach 10.30-13.00 w Kino Miejsce, ul. Orkana 2.

Seans „Pars pro toto” odbędzie się w sobotę 14 kwietnia w bloku 10.00 – 12.30 w Kino Miejsce, ul. Orkana 2.

Więcej na stronie: http://www.festiwale.zakopane.pl/2017/przeglad-filmow-o-sztuce/aktualnosci/konkurs-otwarty