Loading...
Loading...

Kurs Dokumentalny DOK PRO

DOK PRO | Pokaż nam swój punkt widzenia!

Intryguje Cię świat wokół? Dotykają ludzkie historie?
Masz pomysł i chciałbyś go rozwinąć pod opieką wybitnych dokumentalistów?

Naszym zadaniem jest pomóc Ci wyrazić się najpełniej. Nie uczymy podstaw, nie zaczynamy od filmowego abecadła, ale pomagamy rozwinąć Twój projekt. Podczas kursu wspólnie pracujemy nad najlepszymi rozwiązaniami dla Twojego dokumentu. Każdy z uczestników otrzymuje 8 tys. złotych na development swojego projektu filmowego rozwijanego podczas kursu.

Naszym zdaniem sens filmu dokumentalnego nie polega na opisywaniu rzeczywistości, ale na jej interpretacji. Film dokumentalny bierze się ze zderzenia świata z indywidualnością autora: z jego przemyśleniami, intensywnością patrzenia, z jego wrażliwością i intuicją. Twoje życie wewnętrzne jest takim samym elementem rzeczywistości, jak ten, z którym się zetkniesz, robiąc film.” – Marcel Łoziński

Dlatego interesuje nas w Tobie:
– umiejętność zobaczenia w rzeczywistości tego, co według Ciebie jest istotne
– indywidualny punkt widzenia
– zdolność znajdowania optymalnych środków wyrazu

Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się z Tobą znakomici dokumentaliści jak nominowany do Oscara© Marcel Łoziński, Vita Żelakeviciute czy Maciej Cuske.

Na kursie DOK PRO zostało opracowanych już ponad 100 filmów dokumentalnych, które zdobyły kilkadziesiąt nagród na prestiżowych festiwalach europejskich i amerykańskich.

Ostatnio:
„Joanna” Anety Kopacz otrzymała nominację do Oscara®. „Paparazzi” Piotra Bernasia byli nominowani do Europejskiej Nagrody Filmowej. Spektakularnym sukcesem okazała się też „Komunia” Anny Zameckiej, która otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Europejskiego Filmu Dokumentalnego w roku 2017. Ponadto film był nagradzany na festiwalach: m.in. w Locarno, Jihlavie, Warszawie, Mińsku czy Lipsku. „Komunia” jest także laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. Jedną z ostatnich realizacji powstałych dzięki kursowi Dok Pro jest obraz Adriany F. Castellanos pt. „Dos Islas”, który gościł już na takich festiwalach, jak Krakowski Festiwal Filmowy, Rencontres internationales du documentaire de Montréal (RIDM) czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA).

Szkoła Wajdy jest szkołą otwartą! Będąc naszym studentem możesz uczestniczyć w dowolnych zajęciach innych kursów, jako wolny słuchacz. Sam kurs odbywa się w systemie rocznym, 3-5 dni w miesiącu.

Nabór trwa do 30 września.

Szkoła Wajdy jest szkołą otwartą! Będąc naszym studentem, możesz uczestniczyć w dowolnych zajęciach innych kursów jako wolny słuchacz.

Kurs jest organizowany przez Fundację Szkoła Wajdy oraz dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

OGÓLNE INFORMACJE
 
– Kurs trwa 1 rok akademicki.
– Na program składa się ok dziesięciu 3-5 dniowych intensywnych sesji.
Sesje obejmują zajęcia warsztatowe, wykłady, projekcje, analizy filmów i spotkania autorskie. Między sesjami uczestnicy przeprowadzają dokumentację tematów, realizują zdjęcia i montaż.
– Każdy z uczestników otrzymuje 8 tys. złotych na development swojego projektu filmowego rozwijanego podczas kursu.
– Najbardziej zaawansowane projekty mogą zostać wyprodukowane przez Wajda Studio (w przypadku pozyskania dodatkowych funduszy).
 
PROGRAM 2019/2020
 
– Analiza wybranych filmów dokumentalnych. Podstawowe klucze warsztatowe. Jak dokumentaliści robią swoje filmy? Jakie stosują środki wyrazu? Po co te filmy zostały nakręcone?
– Autorski punkt widzenia. Rozpoznawanie rzeczywistości i własnego stosunku do niej.
– Znalezienie tematu. Pomysł wynikający z rzeczywistości a rzeczywistość jako odbicie pomysłu.
– Dokumentacja tematu.
– Pisanie i omawianie scenariusza.
– Zdjęcia.
– Montaż filmu. Szukanie optymalnej wersji, która najpełniej odda myśl autora.
– Ewentualne dokrętki i dalszy montaż. Funkcjonowanie dźwięku spoza kadru. Rola muzyki.
– Zgranie filmu.
– Omawianie powstałych filmów.
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE
 
– Szkolenie oparte jest przede wszystkim na zajęciach praktycznych.
– Studenci pracują na elektronicznym sprzęcie montażowym (program Final Cut Pro 3.0) oraz kamerach Sony  150 PD, Canon XL1s.
– W kursie weźmie udział ok dziesięciu uczestników.
– Zajęcia są prowadzone na poziomie Master Class (kandydaci muszą więc mieć już doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu).
– Szkoła nie wprowadza limitu wieku. Kandydaci muszą mieć wykształcenie co najmniej średnie.
– Każdy z uczestników otrzyma dyplom ukończenia kursu.
 
Uczestnicy kursu pracować będą z młodymi operatorami i montażystami, zaproponowanymi przez Szkołę. W uzasadnionych przypadkach studenci mogą pracować z wybranymi przez siebie operatorami.

Odpłatność za cały kurs wynosi 7000 PLN.

Etap I: 
 
Wstępna selekcja kandydatów odbywa się na podstawie dostarczonych do Szkoły do 30 września następujących dokumentów:
 
– Curriculum Vitae ze opisem dokonań artystycznych i filmowych.
– Formularz zgłoszeniowy (formularze zgłoszeniowe można otrzymać w biurze szkoły lub ściągnąć stąd).
– List motywacyjny.
– Pomysłu na film dokumentalny ok 20-30 minut (zapisanego na max. 2 stronach tekstu), który ma być realizowany w trakcie kursu.
– Jedna lub kilka prac własnych: filmowych lub wideo, prac scenariuszowych lub innych literackich, prac plastycznych, fotograficznych itp.
– Spis załączonych prac.
– Potwierdzenia przelewu opłaty rekrutacyjnej w wys. 150,00 zł na konto: BANK PEKAO SA UL. MŁYNARSKA 16, 01-194 WARSZAWA, nr konta: 25 1240 6029 1111 0010 1944 6588; Fundacja Szkoła Wajdy, ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa; tytuł wpłaty „Wpłata na cele statutowe – kurs dokumentalny DOK PRO”.
 
UWAGA:

– 3 komplety dokumentów należy przesłać pocztą lub dostarczyć do szkoły, każdy w podpisanej teczce. Wymienione wyżej dokumenty aplikacyjne i opisy projektów należy dostarczyć także w wersji elektronicznej (na CD lub DVD) oraz przesłać mailem na adres: dokpro@wajdaschool.pl
– Prace własne należy dostarczyć do Szkoły w 3 podpisanych teczkach.
– Prosimy o umieszczanie imienia i nazwiska oraz tytułu projektu na każdej stronie.
– Prosimy o numerowanie stron.
– Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przesłane nam zgłoszenia, dokumenty oraz prace (w tym zdjęć, grafik, płyt CD, DVD etc) po zakończeniu rekrutacji zostaną niezwłocznie zniszczone. W związku z tym prosimy o nieprzysyłanie oryginałów dokumentów.

 
Etap II: 
 
Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami odbędą się w październiku.

Opłata za jeden rok akademicki (od października 2019 do czerwca 2020, opcjonalnie dodatkowa sesja może być zorganizowana we wrześniu lub październiku 2020) wynosi 7 000 PLN.
 
Istnieje możliwość rozłożenia opłaty na 2-3 raty.

Tutorami Programu Dokumentalnego DOK PRO są znakomici dokumentaliści: Marcel Łoziński, Maciej Cuske, Vita Żelakeviciute.
 
Szkoła Wajdy przewiduje zapraszanie specjalnych gości na wykłady.

Aneta Kopacz – absolwentka kursu Dok Pro, reżyserka, scenarzystka. W Wajda School & Studio zrealizowała nominowaną do Oscara® 2015 debiutancką „Joannę”. Film przyniósł Kopacz ponadto wyróżnienia: Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” 2016, a także między innymi nagrody na festiwalach – Cleveland, Skopje, Palm Springs, Los Angeles, Kijowie, Brive czy Jihlavie. Twórczyni takich późniejszych filmów, jak: „Galeria”, „Moje 600 gramów szczęścia”, „Europa i okolice” oraz „Ja”.
 
Paweł Ziemilski –  absolwent kursu Dok Pro, reżyser, scenarzysta. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijał i zrealizował projekt „Miejscy kowboje” (2017). Za swój debiut otrzymał Nagrodę za najlepszą reżyserię na Astra Film Fest w Sibiu, a także nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na festiwalu w Budapeszcie. Jego głośna etiuda „Rogalik” zdobywała nagrody na festiwalach w Nijmegen, Zagrzebiu, Pekinie, Oberhausen, Krakowie, Bukareszcie, Alcine czy Poznaniu.
 
Teresa Czepiec – absolwentka kursu Dok Pro reżyserka, scenarzystka, tłumaczka. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijała i zrealizowała projekt „Superjednostka”. Film przyniósł jej nagrody na festiwalach: w Opolu, Poznaniu, Nijmegen, Sao Paulo, Koninie, Pernambuco czy Perugii. W roku 2015 nakręciła krótkometrażowy film dokumentalny pt. „Test”, który został nagrodzony w konkursie „First Shot” podczas „Sensacyjnego lata filmów” w Kołobrzegu.
 
Marcin Bortkiewicz – absolwent kursu Dok Pro, reżyser, scenarzysta, dramaturg i aktor. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijał i zrealizował projekt „Reguły gry” – Grand Prix na Wrocławskim Festiwalu Filmowym. Autor filmów: „Nauczanie początkowe”, „Lewa połowa twarzy”, „Portret z pamięci” czy „Noc Walpurgii”. Nagradzany między innymi na festiwalach we: Florencji, Whistler, Gdyni, Paryżu, Los Angeles, Krakowie czy Kazimierzu Dolnym.
 
Julia Groszek – reżyser, scenarzystka. W ramach kursu dokumentalnego rozwijała w Szkole Wajdy projekt pt. „Arabski sekret” (2017), który to obraz otrzymał już Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „HumanDoc” w Warszawie, a także Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi. Autorka takich wcześniejszych pozycji, jak „Pałac Dożów”, „O włos”, „Est”, „Dziadek” czy „Gruby”.
 
Edyta Wróblewska – absolwentka kursu dokumentalnego Dok Pro, ale też Studia Prób w Szkole Wajdy, Camerimage Film School, Szkoły Głównej Handlowej i Francuskiego Instytutu Zarządzania, gdzie otrzymała dyplom MBA z wyróżnieniem. Autorka filmów dokumentalnych: „Zygmunt Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Małe Instrumenty”, „Ala z Elementarza”, „PRL de Luxe”, które były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w: Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco i wielu innych). Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2015 r. Od 2013 roku kieruje programem Przedszkole Filmowe.
 
Bartosz Konopka – reżyser i scenarzysta. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijał i zrealizował projekt „Ballada o kozie”. Autor nominowanego do Oscara® 2010 „Królika po berlińsku”. Na swoim koncie ma również takie filmy, jak „Trójka do wzięcia”, „Lęk wysokości” czy „Krew Boga”. Nagradzany na festiwalach Montrealu, Ijhlavie, Gdyni, Seattle, Krakowie czy Bombaju.
 
Marcin Sauter – fotografik, operator i reżyser filmów dokumentalnych. Autor teledysków i ponad dwudziestu wystaw fotograficznych. Studiował Fotografię w PWSFTViT, ukończył kurs dokumentalny MSRF Andrzeja Wajdy. . Jego debiut „Za płotem” został wyróżniony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 roku. Jego głośny obraz „Na północ od Kalabrii” (2010) otrzymał dwie nagrody na prestiżowym festiwalu DOK. Leipzig – Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Trade Union ver.di. Beneficjent Nagrody dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) w 2017 roku za film „Żalanasz – Pusty Brzeg”. Tytuł ten został także nagrodzony Złotą Żabą na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”. Razem z Maciejem Cuske i Edytą Wróblewską jest wykładowcą kursu Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy.
 
Grzegorz Szczepaniak – reżyser i scenarzysta. Autor szalonych, nagrodzonych m.in. na festiwalach w Jihlavie. Nijmegen, Mińsku czy Silver Spring „Ślimaków”! Laureat „Złotego Lajkonika” 2017 na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim za film „Najbrzydszy samochód świata”, a także Nagrody Publiczności na festiwalu Watch Docs. Film pokazywany był również w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Średniometrażowych na festiwalu Amsterdamie – IDFA.
 
Agnieszka Smoczyńska – jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Wajdy. Obecnie również wykładowczyni kursu scenariuszowego Script w Wajda School. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nagrodzonej na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Arii Diva”. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami Dancingu”, które zostały nagrodzone za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest także laureatką „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku. Jej ostatnimi realizacjami są: krótkometrażowy dreszczowiec „Kindler i dziewica” oraz pełnometrażowa, pokazywana w Cannes, „Fuga” według scenariusza Gabrieli Muskały.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji kursu DOK PRO – link
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – link

Powiązane artykuły: