Loading...
Loading...

Program Scenariuszowy Script

SCRIPT | pomagamy robić filmy!

Masz świetną historię? Pomysł na scenariusz? Chciałbyś go stworzyć pod opieką doświadczonych filmowców i zobaczyć na ekranach kin?

Jesteś studentem, absolwentem szkoły filmowej, artystycznej, ukończyłeś kursy filmowe? Zajmowałeś się kinem amatorskim, offowym, jesteś dziennikarzem, albo po prostu piszesz i masz pomysł na historię filmową? Jeśli tak, to SCRIPT jest właśnie dla Ciebie.

W tym programie pracujesz nad stworzeniem własnego, średnio lub pełnometrażowego scenariusza. Zaczynasz od pomysłu, który przez rok rozwijasz z pomocą doświadczonych, uznanych filmowców takich jak: Udayan PrasadWojciech MarczewskiLeszek DawidSławomir Fabicki, Maciej Marczewski, Agnieszka Smoczyńska oraz prowadzący kurs Denijal Hasanović. To oni pomogą Ci napisać scenariusz i zaprezentować go potencjalnym producentom w formie publicznego czytania performatywnego z udziałem tak znakomitych aktorów jak: Magdalena Cielecka, Bartłomiej Topa, Marta Nieradkiewicz, Kamilla Baar czy Łukasz Garlicki.

Ze scenariuszy powstałych na naszym programie zrealizowano już filmy m.in. „Hycel” pióra Darii Woszek (zdobywca nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2016, oraz Best Short Film Grand Prize na 20th Rhode Island Film Festival, USA); „Spitsbergen” według scenariusza Moniki Sirojc; „Jerry” na podstawie scenariusza Grzegorza Bogdała. Film „Relax” Agnieszki Elbanowskiej jest w fazie realizacji.

Teksty z naszego programu są ponadto dostrzegane i wyróżniane w tak prestiżowym konkursie scenariuszowym jak Script Pro. W roku 2014 drugie miejsce zajęła w nim „Matka” Beaty Waszkiewicz. Z kolei finalistami Script Pro 2017 zostali rozwijający w ramach kursu swoje projekty autorzy: Monika Sobień za „Lęk” oraz Roman Jarosz za „Syrenkę”.

Szkoła Wajdy jest szkołą otwartą! Będąc naszym studentem, możesz uczestniczyć w dowolnych zajęciach innych kursów jako wolny słuchacz. Sam kurs odbywa się w systemie rocznym, 3-5 dni w miesiącu.

Nabór trwa do 4 października

Podobnie, jak w przypadku innych programów, SCRIPT będzie trwał rok. Uczestnicy, podczas kolejnych sesji odbywających się raz w miesiącu, będą rozwijali swoje pomysły na film, zaczynając od treatmentu a kończąc na gotowym scenariuszu.
Oprócz podstawowych sesji, które stanowić będą część praktyczną kursu, uczestnicy wezmą udział w wybranych zajęciach teoretycznych, oraz warsztatach, prowadzonych we współpracy z programem reżyserskim – STUDIO PRÓB.
 
OGÓLNE INFORMACJE
Program ma na celu rozwój projektów uczestników od treatmentu do scenariusza.
– Program trwa rok.
– Sesje odbywają się raz w miesiącu od 2 do 3 dni – piątek, sobota, niedziela.
– Pierwsze trzy sesje poświęcone będą pracy nad treatmentami pod opieką: Denijala Hasanovića, Leszka Dawida i Sławomira Fabickiego.
– na kolejnych sesjach uczestnicy, pod indywidualną opieką wykładowców będą rozwijali scenariusze.
– Prócz tych podstawowych sesji (część „praktyczna” kursu) uczestnicy biorą udział w wybranych zajęciach teoretycznych, oraz warsztatach, które prowadzimy we współpracy z programem STUDIO PRÓB.
– Pomiędzy sesjami uczestnicy samodzielnie pracują nad swoimi scenariuszami.
– Program przewiduje zapraszanie gości specjalnych, wśród których na pewno znajdzie się Udayan Prasad
 
INFORMACJE DODATKOWE
– Językiem wykładowym jest polski, ale ze względu na międzynarodowy charakter Szkoły (wykładowcy i uczestnicy z zagranicy) pożądana jest znajomość j. angielskiego.
– Szkoła nie wprowadza limitu wieku.
– Zapraszamy: studentów i absolwentów uniwersytetów lub innych szkół wyższych; szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim i offowym, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra, aktorów.
– Każdy z uczestników otrzyma dyplom ukończenia Programu – nie jesteśmy jednak placówką szkolnictwa wyższego i nie nadajemy tytułów naukowych (magisterium, licencjat).

Termin składania aplikacji mija 4 października 2018. Egzaminy odbędą się w listopadzie 2018 i będą podzielone na dwa etapy:
 
ETAP 1:
Wstępna selekcja kandydatów na podstawie przesłanych do szkoły następujących dokumentów w czterech egzemplarzach:
– CV ze szczegółowym opisem wszelkich dotychczasowych działań artystycznych.
– Wypełnionego formularza zgłoszeniowego (link) ze zdjęciem.
– Pomysłu na film fabularny (pełen metraż lub 30 minut) przedstawiony za pomocą treatmentu o maksymalnej objętości 8 stron z rozpisanymi dwiema scenami dialogowymi.
– Synopsisu i loglinu projektu
– Jednej lub kilku prac własnych (UWAGA: dodatkowe prace literackie przyjmujemy wyłącznie w formie elektronicznej na płycie CD)
– Spisu załączonych prac.
– Potwierdzenia przelewu opłaty egzaminacyjnej w wys. 200,00 zł na konto: BANK PEKAO SA UL. MŁYNARSKA 16, 01-194 WARSZAWA, nr konta: 25 1240 6029 1111 0010 1944 6588; Fundacja Szkoła Wajdy, ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa; tytuł wpłaty „wpłata na cele statutowe fundacji – program scenariuszowy”.
UWAGA:
– Wymienione wyżej dokumenty aplikacyjne i opisy projektów należy dostarczyć także w wersji elektronicznej (na CD lub DVD) oraz przesłać mailem na adres: script@wajdaschool.pl
– Prace własne należy dostarczyć do Szkoły w 4 podpisanych teczkach.
– Prosimy o umieszczanie imienia i nazwiska oraz tytułu projektu na każdej stronie.
– Prosimy o numerowanie stron.
– Nadesłanych dokumentów oraz prac (w tym zdjęć, grafik, płyt CD, DVD etc) nie zwracamy. W związku z tym prosimy o nieprzysyłanie oryginałów dokumentów (np. świadectw).
 
ETAP 2:
Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. O ich terminie poinformujemy po pierwszym etapie.

I etap: listopad 2018 – styczeń 2019,
Koszt: 3 500 PLN
II etap: luty 2018 – czerwiec 2018,
Koszt: 3 500 PLN
 
Stypendia
Fundacja Szkoła Wajdy przewiduje przyznanie stypendiów dla autorów najbardziej rokujących projektów

Do Programu Scenariuszowego SCRIPT udało nam się zaprosić znakomitych wykładowców, którzy zapewnią studentom profesjonalną opiekę artystyczną.
 
Szkoła Wajdy przewiduje zapraszanie mistrzów na specjalne wykłady.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych na potrzeby rekrutacji kursu Script – link
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – link

Powiązane artykuły:

ZOBACZ MATERIAŁY WIDEO POŚWIĘCONE PROGRAMOWI