Loading...
Loading...

Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy

W tym roku Szkolnym nie prowadzimy naboru do Przedszkola Filmowego.

Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy to prowadzony od kilkunastu lat program skierowany do młodych ludzi, uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat studiów, którzy chcą zrobić swój pierwszy film dokumentalny. Duże doświadczenie filmowe nie jest wymagane – liczy się wrażliwość na otaczający świat i dokumentalna intuicja.

Studenci Przedszkola Filmowego spotykają się na weekendowych sesjach raz w miesiącu przez rok. Podczas kolejnych sesji pracują nad realizacją własnego pomysłu filmowego pod okiem profesjonalistów, konsultują swoje projekty z wybitnymi twórcami polskiego kina zapraszanymi na zajęcia, kształtują swoją wrażliwość wizualną, uczą się przekładania swoich pomysłów na język filmu.

Program Przedszkola Filmowego 2018 będzie realizowany podczas intensywnych sobotnio – niedzielnych sesji stacjonarnych oraz sesji wyjazdowej w drugiej połowie sierpnia 2018 r. Każdy ze studentów ma szansę zrobienia krótkiego filmu dokumentalnego. W trakcie sesji dyskutujemy o kolejnych etapach powstawania filmu: weryfikujemy pomysły, zastanawiamy się, w jaki sposób przedstawić temat lub bohatera, dyskutujemy o zdjęciach przyniesionych przez uczestników, omawiamy kolejne układki montażowe. Wszystkie zajęcia mają charakter warsztatowy i praktyczny.
Opiekunami artystycznymi powstających filmów są uznani twórcy kina dokumentalnego. Zaproszeni goście – mistrzowie i profesjonaliści, na co dzień pracujący przy tworzeniu filmów, oglądają postępy prac przy etiudach i dzielą się swoim doświadczeniem. W zeszłych latach gośćmi Przedszkola Filmowego byli m.in.: Wojciech Marczewski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Jacek Petrycki.
 
 
Program Przedszkola Filmowego obejmuje między innymi:

Podstawy pracy z kamerą i sprzętem dźwiękowym – warsztaty praktyczne podczas wakacyjnej sesji wyjazdowej.
Realizacja zdjęć do wspólnego filmu dokumentalnego w jednym z polskich miast, całoroczna praca nad montażem wspólnego filmu.
Wybór pomysłów na filmy studentów, wybór tematów i bohaterów.
Dokumentacja, praca nad scenariuszem, rozwój pomysłu i przygotowanie do zdjęć.
Omawianie materiałów zdjęciowych studentów.
Praca nad montażem filmów, podstawowe aspekty postprodukcji filmów.
Zagadnienia związane z prawami autorskimi, etyką w filmie dokumentalnym.

Przedszkole Filmowe prowadzą doświadczeni autorzy filmów dokumentalnych: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske, Marcin Sauter. Na zajęcia zapraszani są mistrzowie filmu polskiego, tacy jak: Wojciech Marczewski, Jacek Bławut, Marcel Łoziński oraz inni profesjonaliści z branży filmowej: operatorzy, dźwiękowcy, montażyści, producenci.

Rekrutacja do Przedszkola Filmowego składa się z dwóch etapów:
 
ETAP 1:
Kandydaci wypełniają ankietę (link) i dołączają swoje zdjęcie.
Do kwestionariusza można załączyć przykłady swoich prac fotograficznych (max. 3 zdjęcia) lub filmowych (max. 3 min)
Wypełnione kwestionariusze należy wysyłać na adres: przedszkole@wajdaschool.pl
Termin przysyłania zgłoszeń mija 15 maja 2018 roku.
 
ETAP 2:
Na podstawie ankiet wybierane są osoby do drugiego etapu, czyli na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowy odbędą się na początku czerwca 2018 r.
Na podstawie rozmów wyłoniona zostanie grupa uczestników Przedszkola Filmowego 2018 r.

Dzięki wsparciu programu „Działaj Lokalnie”, będącego przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, udział w Przedszkolu Filmowym 2018 jest bezpłatny.