Loading...
Loading...

„Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik wśród laureatów 14. Festiwalu Filmowego ZagrebDox

W dniach 2-4 marca 2018 roku odbył się w Zagrzebiu 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych ZagrebDox. W jego części branżowej nagrodę ZagrebDox Pro DCP otrzymało realizowane w Wajda Studio dokumentalne przedsięwzięcie w reżyserii Jaśminy Wójcik pt. „Symfonia Fabryki Ursus”.

Projekt „Symfonii Fabryki Ursus” został w Zagrzebiu uznany jako najlepszy w tym roku, co bez wątpienia jest warte szczególnego podkreślenia w kontekście jego dalszych losów. To wyróżnienie ma przecież zaowocować finalnym ukończeniem zrealizowanego w dużej mierze filmu i zbliżyć go do premiery na dużym ekranie. Nagroda w warsztatach pod przewodnictwem takich osobistości, jak Leena Pasanen – m.in. Dyrektor Artystyczny DOK Leipzig oraz Stefano Tealdi – reżyser i producent m.in. „Wonderful Losers. A Different World” czy The „Queen of Silence” to bez wątpienia dobry i znaczący prognostyk na nadchodzące dni i tygodnie.

To było fenomenalne przeżycie. Tym bardziej, że moje stereotypowe wyobrażenie jak to będzie wyglądało zupełnie się nie spełniło. Okazało się bowiem, że kluczem do sukcesu jest pokazanie przede wszystkim pasji i serca, jakie w ten projekt zostało włożone. A przy tym byłyśmy tam razem z Joasią Tatko, z którą od dwóch lat angażujemy się całe sobą w naszą „Symfonię…”. O powstającym filmie mogę rozmawiać godzinami. Kocham go, czego nie ukrywam. Robię gatunkową hybrydę, angażuję w to ludzi, ekipę i naszych bohaterów, ale nikogo do niczego nie zmuszam. Oni weszli w to sami z siebie, oddając mi swoje wspomnienia, emocje oraz uczucia. Po naszym wystąpieniu spotkałyśmy się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Ludzie z różnych części świata byli koncepcją „Symfonii..” autentycznie zachwyceni. A to naprawdę daje ogromnego Powera! – powiedziała na gorąco Jaśmina Wójcik.

Symfonia fabryki Ursus – Teaser

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia Fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Film realizowany w Studio Wajda współtworzą Jaśmina Wójcik – reżyseria, scenariusz, Igor Stokfiszewski – scenariusz, Rafał Urbacki – choreografia, Dominik Strycharski – muzyka, Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu. Ponadto w realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy czy sekretarki.

Ponadto w Zagrzebiu zostały nagrodzone polskie filmy: „Over the Limit” Marty Prus – Nagroda Little Stamp dla najlepszego filmu zrealizowanego przez młodego twórcę do 35 roku życia oraz w sekcji Teen Dox „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego – wyróżnienie.

Zdjęcie główne: Reżyserka Jaśmina Wójcik i kierowniczka produkcji Joanna Tatko
fot. ZagrebDox Pro