Loading...
Loading...

Szkoła Wajdy i Wajda Studio na 57. KFF

W niedzielę rusza oczekiwany, 57. Krakowski Festiwal Filmowy. Wśród propozycji konkursowych rozpoczynającej się za chwilę imprezy znalazły się między innymi projekty rozwijane w ramach prowadzonego przez Szkołę Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO. Dziś to produkcje zrealizowane przy udziale Wajda Studio. W Krakowie, podobnie jak podczas niedawnej OFF Camery, Szkoła celebrować będzie jubileusz swojego 15-lecia.

Kadr z filmu “Dos Islas”

Tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy to miejsce gdzie odbędą się dwie premiery produkowanych przez Wajda Studio filmów. Już we wtorek 30 maja w Kinie Pod Baranami pokazany zostanie w ramach Konkursu Polskiego film Adriany F. Castellanos pt. „Dos Islas”(koprodukcja 59 en Conserva). Jest to poetycka opowieść o starości i rodzinie, ukazana przez pryzmat relacji babci z wnuczką. „Adriana wiedziona pragnieniem zrekonstruowania dziecięcych wspomnień swojej babci, rusza z Kuby na wyspę El Hierro. 102-letnia Elvira wciąż jeszcze opowiada swojej wnuczce, że przeskakując nad miednicą potrafi w magiczny sposób przemierzyć Atlantyk, by odwiedzić dom, w którym się urodziła” – opowiada autorka.

Wtorkowy seans odbędzie się o godz. 13.30. Gdyby komuś nie udało się dotrzeć w tym czasie do kina, będzie miał okazję zobaczyć film absolwentki programu DOK PRO jeszcze w piątek 2 czerwca o godz. 19.00 w kinie ARS.

Kadr z filmu “Arabski Sekret”

Drugą sygnowaną przez Wajda Studio premierą jest współprodukowany przy udziale Telewizji Polskiej S.A  „Arabski sekret” w reżyserii Julii Groszek. Również ten film został zakwalifikowany do Konkursu polskiego. To historia Kamila Filipka, który chce poznać swojego ojca, Ilhama Al Madfai – gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Obaj nigdy się wcześniej nie spotkali. Teraz nadarza się sposobność, aby wreszcie mogli spojrzeć sobie w oczy i podać ręce na przywitanie. „Julia Groszek wykazała się nie lada odwagą, a nawet śmiałością, co twórcy filmowemu akurat się chwali, i opowiedziała zaskakującą historię o korzeniach, tożsamości i determinacji. (…) Bogactwo doznań i interpretacji w przypadku „Arabskiego sekretu” jest okazałe. Tego filmu nie sposób przyjąć jednoznacznie, chociaż może się tak wydawać. Jest tutaj drugie, i to nawet niespecjalnie ukryte, dno. (…)” – o filmie debiutantki pisał chociażby recenzent Onetu.pl.

Film zostanie wyświetlony dwukrotnie. W środę 31 maja w bloku rozpoczynającym się o godz. 16.30 w Kinie ARS. A także w piątek 2 czerwca o godz. 18.30 w Kinie Pod Baranami. Po piątkowym seansie odbędzie się również spotkanie autorki oraz bohatera filmu Kamila Filipka z publicznością. Zostanie ono poprowadzone przez dziennikarkę Polskiego Radia, Joannę Sławińską.

Kadr z filmu “Komunia”

Ale to wciąż nie jedyny filmowy akcent związany ze Szkołą, jak i Wajda Studio. We wtorek 30 maja w ramach sekcji – Laureaci Festiwali przypomniana zostanie głośna„Komunia” Anny Zameckiej powstała przy udziale HBO Polska, Wajda Studio, Otter Films i MX35.. Ta rozwijana również podczas kurs DOK PRO realizacja może dziś pochwalić się nagrodami z takich imprez jak chociażby: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej, Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie – Nagroda „Silver Eye”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku – Young Eyes Film Award czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad” w Mińsku – Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego. Oraz wielu innych…

„Komunia” jest także laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Film Zameckiej to sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. Jego 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema, gdzie dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Pokaz dokumentu odbędzie się w Kinie Agrafka. Drugi, już w Kinie Pod Baranami, zaplanowany został na sobotę 6 czerwca o godz. 13.30.

Istotnym, szczególnie dla Szkoły podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego wydarzeniem jest specjalny pokaz – „15-lecie Szkoły Wajdy”. W środę 31 maja o godz. 21.30, w Kinie Pod Baranami pokazanych zostanie pięć filmów powstałych na przestrzeni kilkunastu lat działalności Szkoły i Wajda Studio. Każda z tych produkcji, jak i jej autorzy, zdobyła rozgłos zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W pokazanym tego dnia na ekranie secie, widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć:„Trójkę do wzięcia” (produkcja SFP) z roku 2006, nominowanego do Oscara Bartka Konopki; „Arię Diva” (produkcja SFP) z roku 2007, autorki późniejszych, głośnych „Córek Dancingu” (produkcja SFP), Agnieszki Smoczyńskiej; nominowaną do Oscara „Joannę” (koprodukcja NInA) z roku 2013 w reżyserii Anety Kopacz; wielokrotnie nagradzane „Ślimaki” z roku 2015 Grzegorza Szczepaniaka; równie utytułowany „Koniec świata” (koprodukcja Telewizja Polska S.A., Zachodnio Pomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film z roku 2015 autorstwa Moniki Pawluczuk.

Co prawda poza dużym ekranem, ale niezmiennie w Krakowie, obecny będzie także dokumentalny projekt Łukasza Borowskiego pod tytułem „Biegacze”. Rzecz rozgrywa się trakcie 240 kilometrowego wyścigu. Przez dwie doby zawodnicy nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują biegnąc. Ci, którzy docierają na metę, doświadczają wręcz euforii. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym ekstremalnym biegu. Powyższy Tytuł pojawił się pod Wawelem z okazji odbywających się przy festiwalu targów.

Kadr z filmu “Biegacze”

Jeszcze innym akcentem jest krakowska premiera trzydziestominutowej fabuły pod tytułem „Spitsbergen” w reżyserii Michała Szcześniaka, którego Wajda Studio jest koproducentem. I chociaż obraz absolwenta Szkoły Wajdy jest głównie realizacją Studia Munka (wspartą ponadto przez 34Film!), to jego scenariusz podpisany przez Monikę Sirojc, jak i reżysera, był rozwijany w ramach odbywającego się w Szkole Wajdy kursu – Script. „Spitsbergen” to historia Magdy w rolę której wciela się znakomita Magdalena Czerwińska, zawieszonej ratowniczki medycznej. Kobieta zostaje przywrócona do pracy i z miejsca trafia w sam środek dramatycznych wydarzeń i ludzkich tragedii. To wywołuje w niej traumatyczne wspomnienia z niedalekiej przeszłości.

Film jest kolejnym tytułem zakwalifikowanym do Konkursu polskiego. Pierwsza jego projekcja odbędzie się w niedzielę 28 maja, w serii rozpoczynającej się o godz. 16.30 w Kinie ARS. Kolejna w środę 31 maja w Kinie pod Baranami, w bloku startującym o godz. 21.00.

Ale nie tylko filmy, te starsze, nowsze i przyszłe. Jubileusz 15-lecia, to również czas na spotkania, rozmowy, wzniesienie toastu, chwila refleksji i oddechu. W Krakowie Szkoła obecna będzie nie tylko na sali kinowej. Już teraz zaprasza ona na wspólne świętowanie.