Loading...
Loading...

Urodziny Pana Andrzeja

6 marca 1926 urodził się jeden z założycieli naszej szkoły, Andrzej Wajda. Dzisiejszego dnia  obchodziłby swoje 92 urodziny.

Ostatnim filmem nieodżałowanego twórcy nagrodzonego w Cannes „Kanału” były „Powidoki”, których premiery w roku 2017 reżyser już nie doczekał. Dziś obraz ten został nominowany w kilku kategoriach do jednego z najważniejszy laurów rodzimej kinematografii, czyli Polskiej Nagrody Filmowej „Orła”. W tym w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska dla wcielającego się w postać Władysława Strzemińskiego, którego historię film Wajdy opowiada, Bogusława Lindy. Ponadto do „Orła 2018” nominowali zostali: Grażyna Gradoń – Najlepszy Montaż, Katarzyna Lewińska – Najlepsze Kostiumy, Maria Chilarecka, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński – Najlepszy Dźwięk, podwójnie nominowana Bronisława Zamachowska – Odkrycie Roku za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Marek Warszewski – Najlepsza Scenografia oraz Paweł Edelman – Najlepsze Zdjęcia.

Sam Andrzej Wajda odebrał statuetkę „Orła” dla Najlepszego Filmu, którym w roku 2008 okazał się, nominowany także do Oscara, „Katyń”. Reżyser takich dzieł kinematografii, jak „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” czy również nominowanej do Oscara® „Ziemi obiecanej” jeszcze dwukrotnie kandydował do Nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Pozostałymi filmami były „Panny z Wilka” i wspomniany „Człowiek z żelaza”. Statuetka Oscara® trafiła w końcu do rąk  twórcy „Pokolenia” w roku 2000, które to wyróżnienie przyznane mu zostało za całokształt twórczości.

Andrzej Wajda został także odznaczony m.in. Orderem Orła Białego w uznaniu „znamienitych zasług dla Kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej, za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie”; Złotym Medalem Opiekuna Pamięci Narodowej; Listem gratulacyjnym od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej; Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski czy medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury w roku 2005.

Myślimy i nie zapominamy o Panu, Panie Andrzeju…

 

fot. Bartosz Mrozowski