Loading...
Loading...

Wajda School na Europejskich Nagrodach Filmowych

W ubiegłą sobotę podczas konferencji w Sewilli została ogłoszona pełna lista nominacji do Europejskich Nagród Filmowych. Tegoroczna gala rozdania nagród, która odbędzie się 9 grudnia w Berlinie, jest dla nas bardzo wyjątkowa, ponieważ w sześciu z dziesięciu kategorii nominowane zostały filmy związane ze Szkołą Wajdy.

Film „Dusza i Ciało” Idikó Enyedi  wieloletniej wykładowczyni międzynarodowego programu EKRAN+, który uhonorowano Złotym Niedźwiedziem podczas ostatniego Berlinale, otrzymał nominację aż w czterech kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Aktorka oraz Najlepszy Scenariusz. Dusza i Ciało” jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym filmem uznanej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Opowiada on rodzącej się relacji między Mári (Alexandra Borbély) młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie, a Endre (Morcsányi Géza), dyrektorem finansowy firmy, w której oboje pracują. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia. 

Oprócz wspomnianego Złotego Niedźwiedzia obraz Ildikó został na tegorocznym Berlinale uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego, Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) oraz Nagrodą czytelników ‚Berliner Morgenpost’. „Dusza i Ciało” jest także laureatem Srebrnego Grona przyznawanego podczas Lubuskiego Lata Filmowego.

05-©-Dusza-i-ciało-Testről-és-lélekről-On-Body-and-Soul-dir-Ildikó-Enyedi

fot. “Dusza i Ciało”

Wśród nominowanych do EFA znalazły się również dwie absolwentki Szkoły Wajdy: Carla Simon z „Lato 1993” oraz Anna Zamecka z „Komunią”.

Film „Lato 1993”, który rozwijany był na EKRANIE+ 2015 , będzie walczył o Nagrodę Fipresci w kategorii Odkrycie. Film śledzi historię sześcioletniej Carli, która po raz pierwszy spędzi lato ze swoją nową adopcyjną rodziną. Jest on historią o wczesnym dojrzewaniu, podczas którego dziewczynka musi odnaleźć się w nieznanym świecie prowincji i poradzić sobie z utratą matki. Dotychczas „Lato 1993” został nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Międzynarodowego Jury Generacji Kplus podczas tegorocznego Berlinale.

201715609_2_IMG_FIX_700x700

Fot. “Lato 1993”

Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO „Komunia” Anny Zameckiej została nominowana w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego. „Komunia” produkcji Wajda Studio, HBO Polska oraz Otter Films jest obecnie najczęściej nagradzaną polską realizacją. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda „Silver Eye” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku. Ponadto debiut Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „DOK.fest” w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii.

KW_HD_TIFF16bit_Rec709_011

fot. Komunia