Włodzimierz Niderhaus

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Włodzimierza Niderhausa – wieloletniego dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Jako gospodarz Wytwórni wspierał nas w tworzeniu Fundacji Szkoła Wajdy i przez lata towarzyszył jej działalności.
Wierzyliśmy, że będzie Pan z nami zawsze. Dziękujemy za wszystko Panie Dyrektorze. Będzie nam Pana bardzo brakowało…

Włodzimierz Niderhaus, który Wytwórnią kierował od 30 lat, był inicjatorem i producentem wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym wielokrotnie nagradzanych, m.in. „Excentryków” (Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni), „Różyczki” (Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni), „Róży” (Grand Prix ORŁY, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego), „Generała Nila”, „Córek Dancingu” (Nagroda Specjalna Jury Sundance Film Festival) i wielu innych.

W swej działalności zawodowej Dyrektor Włodzimierz Niderhaus szczególną troską otaczał młodych twórców, produkując wielokrotnie nagradzane debiuty filmowe, a także tworząc cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej pn. „Teatroteka”, w ramach którego na przestrzeni ostatnich lat zadebiutowały dziesiątki młodych filmowców. Za swą działalność zawodową wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą.