Spotkanie z Agnieszką Smoczyńską w ramach cyklu „Kto jest bohaterem naszych czasów?”

Zapraszamy na piąty, ostatni wykład online z cyklu „Kto jest bohaterem naszych czasów?”. Tym razem gościć będziemy Agnieszkę Smoczyńską – reżyserkę i scenarzystkę, naszą absolwentkę, a później także wykładowczynię z tematem: „Od nomadki do tricksterki. W poszukiwaniu bohaterki naszych czasów”.

30 czerwca | godz. 19.00 – Agnieszka Smoczyńska

Link do spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=E8rF-Sy0meA

Agnieszka Smoczyńska – reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Wajda School, gdzie ukończyła kurs dokumentalny DOK PRO, kurs fabularny STUDIO PRÓB i międzynarodowy program dla reżyserów EKRAN+. Jedna z najważniejszych reżyserek młodego pokolenia. Twórczyni głośnego filmu „Fuga” (projekt rozwijany w Szkole Wajdy), którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku. Film zdobył 4 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Z kolei debiut – „Córki dancingu” – nagrodzony m.in. na Sundance (nagroda specjalna jury), był prawdziwym fenomenem i odkryciem na światowych festiwalach, co otworzyło reżyserce drogę do międzynarodowej kariery. W Polsce film zdobył m.in. 2 nagrody na FPFF w Gdyni oraz Orła (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: Odkrycie roku. Agnieszka Smoczyńska jest także współreżyserką pierwszego polskiego serialu na platformie Netflix – „1983”. Jej krótkometrażowe filmy „Viva Maria!” (produkcja Wajda Studio) i „Aria Diva” (koprodukcja Studia Munka, TVP Kultura i Wajda Studio) można znaleźć m.in. na kanale YouTube Wajda School and Studio oraz w serwisie Ninateka.

Spotkanie odbędzie się na kanale YouTube Wajda School and Studio.

O cyklu

Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: „Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie kto jest bohaterem naszych czasów”. Cykl Szkoły Wajdy to 5 otwartych wykładów online połączonych z dyskusją, zachęcających do przyjrzenia się istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych. Gośćmi poprzednich wykładów byli Wojciech Marczewski, Tadeusz Sobolewski, Denijal Hasanović, Maciej Sobieszczański i Kinga Dębska. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina.

Wykłady są otwarte i bezpłatne. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywają się w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio.

_______________________

Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. […] Robiąc swoje filmy mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć” – Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Fundacja Fabryki Norblina, która jest mecenasem tego przedsięwzięcia, w swoich działaniach wspiera twórców  z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

„Fundacja Fabryki Norblina jako mecenas wielu projektów związanych z szeroko rozumianą sztuką, pragnie skupiać się na działaniu wokół wybitnych autorytetów. Dotychczas zaprosiliśmy do współpracy wielu wspaniałych muzyków, plastyków, ale także artystów ze świata filmowego. Dzięki temu, już wkrótce rozpoczniemy działania skupione wokół bohemy artystycznej. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy z Wajda School & Studio, wokół której skupione jest grono znaczących autorytetów. To w nich drzemie nauka dla kolejnych pokoleń oraz wrażliwość na dostrzeganie zanikających dziś wartości. O tym właśnie między innymi będzie traktować organizowany przez nas wspólnie cykl wykładów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Niech żyje sztuka!” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina.