15-lecie Szkoły Wajdy na 10. Netia Off Camera!

10. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie przeszedł do historii. Jubileuszowej edycji na pewno długo nie zapomni Jan P. Matuszyński, jak i Wojciech Smarzowski. W końcu obaj z chwilą zakończenia festiwalu, mogli cieszyć się niebagatelnymi wyróżnieniami.

„Ostatnia rodzina”, pierwszego, wygrała Konkurs Główny – „Wytyczanie drogi”, inkasując 100 tys. dolarów amerykańskich i otrzymując grant w wysokości 1 mln złotych na kolejny film reżysera, o ile tenże powstawać będzie w Polsce. Z kolei „Wołyń” twórcy niezapomnianego „Domu złego” triumfował w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, otrzymując obok samego wyróżnienia, czek w wysokości 300 tys. złotych polskich.

Ale tę edycję festiwalu pamiętać będzie równie intensywnie obchodząca w tym roku swoje 15-lecie Szkoła Wajdy. Dokładnie 9 maja 2002 roku, w czwartek, ambitny plan Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego zaczął się urzeczywistniać. Tego dnia zostały podpisane umowy między Fundacją Ryszarda Krauze a Fundacją Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy oraz między Fundacją FOCAL, Fundacją Nordmedia a Fundacją Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. W uroczystym otwarciu Szkoły, wziął udział między innymi ówczesny Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się już w najbliższy poniedziałek, 13 maja 2002 roku.

20170503_202920

Wracając tymczasem do zakończonego w minioną sobotę 10. Netia Off Camera. Nie tylko duże, popularne oraz głośne filmy zostały dostrzeżone w finale festiwalu. Z perspektywy Szkoły Wajdy, jak i Wajda Studio, ze szczególną dumą i uznaniem patrzymy dzisiaj na dwie wspaniałe kobiety. Obie film wyprodukowały, w tym jedna również go wyreżyserowała. To za głośną już „Komunię”, Anna Zamecka – reżyser oraz producent, jak i Zuzanna Król – producent, odebrały Trzecią Nagrodę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych w wysokości 6 tys. złotych, za najlepszy debiut w filmie dokumentalnym. – Łatwo nie było. Były też rzucane pod nogi kłody, ale to w zrealizowaniu tego filmu nam nie przeszkodziło – powiedziała podczas gali rozdania nagród, Zuzanna Król.

20170506_222631

Zuzanna Król i Anna Zamecka

Fakt, poddawać się nigdy nie powinno. Wiedzą to doskonale związani ze Szkołą Wajdy – Maciej Sobieszczański, Paweł Maślona czy Maciej Marczewski. Podczas tegorocznego Off Camera każdy z nich miał okazję, w ramach paneli PRO Industry, zaprezentować swoje projekty. W przypadku Sobieszczańskiego, w Szkole Wajdy piastującego obowiązki Kierownika Programu Fabularnego STUDIO PRÓB, jak i Z-cy Dyrektora Programowego, był to już ukończony, czekający na premierę film pod tytułem „Zgoda”. – Scenariusz został wyróżniony w konkursie Script Pro w roku 2012. Ale dopiero po pewnym czasie uwierzyłem, że może powstać z niego film. Potem pomysł podchwycił Zbigniew Domagalski ze Studia Filmowego Kalejdoskop, który krótko stwierdził, że w to wchodzi. I faktycznie po pięciu latach, dziś film jest faktem – wspominał podczas spotkania z publicznością Sobieszczański. A przecież łatwo nie było. Tylko 22 dni zdjęciowe i 4 mln zamkniętego budżetu! Kto dziś robi za takie pieniądze i w takim czasie filmy? Trzeba jednak było zobaczyć zaprezentowane podczas PRO Industry fragmenty gotowej „Zgody”. Złotym, choć zdecydowanie nie najprostszym środkiem, okazały się jednoujęciowe sceny! Za kamerą Valentyn Wasyanovych. Ten sam, który sfotografował słynne „Plemie” Myroslava Slaboshpytsky’ego. Efekt? Niepokojące, surowo intrygujące kadry, po których obejrzeniu chęć zobaczenia całego filmu tylko nieodparcie rośnie. A przy okazji naprawdę ciekawie zapowiadające się role Zosi Wichłacz, Jakuba Gierszała oraz mało jeszcze znanego Juliana Świeżewskiego. „Zgoda” według scenariusza Małgorzaty Sobieszczańskiej, jako odpowiedź na „Krajobraz po bitwie” Andrzeja Wajdy i „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego? To się nazywa wyzwanie! Z kolei obecny podczas tego samego panelu Paweł Maślona, wspólnie ze swoim producentem Janem Kwiecińskim z Akson Studio, przybliżyli historię powstania projektu pod tytułem „Atak paniki”, który zaczynał się od… „Historii śmieciowych”, potem również „Odpadów” – tekst znalazł się w finałowej dziesiątce konkursu Script Pro 2014. W obu przypadkach rzecz nawiązywała do głośnego i brudnego kryzysu neapolitańskiego. Dziś film na podstawie scenariusza Pawła Maślony, Bartka Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli jest już szczęśliwie po zdjęciach, choć jego droga wcale nie była krótsza czy łatwiejsza. Ekranowy finał jest jednak coraz bliższy i tylko to się teraz liczy. We wspomnianym obrazie wystąpili m.in. Dorota Segda, Artur Żmijewski, Mirosław Haniszewski, Magdalena Popławska czy Anna Romantowska.

20170504_175629

Od lewej: Paweł Maślona, Jan Kwieciński, Maciej Sobieszczański, Zbigniew Domagalski i Zuzanna Król

Warto słuchać każdego członka ekipy. Film jest wspólnym przedsięwzięciem, a dobry pomysł może przyjść nawet od technika planu – przekonywał z kolei, podczas warsztatów montażowych, Maciej Marczewski – koordynator wirtualnego kursu Szkoły Wajdy – Online Kamera. Razem ze swoim montażystą Rafałem Listopadem, również wykładowcą w Szkole Wajdy, na przykładzie półgodzinnej fabuły „Gry” w swojej reżyserii i według własnego scenariusza tłumaczyli na czym polega praca w zespole i dochodzenie do najlepszych fabularnych, dramaturgicznych oraz realizacyjnych rozwiązań podczas całego procesu powstawania filmu. – Nie ma złotej zasady. Za każdym razem trzeba szukać sposobu, jak to wszystko poukładać i zrobić tak, żeby to potem grało na ekranie – puentował Listopad. Jedno jest pewne, żeby sprawdzić, jak uzyskać efekt panoramy w historii rozgrywającej się tylko i wyłącznie w windzie, warto sięgnąć po film Macieja Marczewskiego z udziałem Julii Kijowskiej i Marcina Bosaka. A do zrobienia, którego pchnęło reżysera słuchowisko radiowe pt. „Winda”, autorstwa Ireneusza Iredyńskiego.

20170505_103841

Maciej Marczewski i Rafał Listopad

Ale Szkoła Wajdy, której obchody 15-lecia istnienia zostały wpisane w program 10. Netia Off Camera, była obecna nie tylko podczas warsztatów czy panelu PRO Industry. Razem z festiwalem organizuje ona przecież dobrze znany i prestiżowy konkurs scenariuszowy – Script Pro, którego finał odbywa się właśnie w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie. I tak, wśród wyróżnionych w tym roku autorów zostali: Kinga Dębska i Mika Dunin za tekst „Zabawa, zabawa”, które stały się beneficjentkami trzeciej nagrody, w wysokości – 8 tys. zł, ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Drugą nagrodę w wysokości 12 tys. zł, ufundowaną przez PISF, otrzymał z kolei Jakub Stożek, twórca scenariusza „Próba matki”. I wreszcie Nagroda specjalna ufundowana przez Canal+ w kwocie 15 tys. zł trafiła do rąk Arkadiusza Biedrzyckiego oraz Bartłomieja Konarskiego, sprawców szpiegowskiej historii z czasów PRL-u, pod tytułem „We własnej osobie”. Ponadto wszyscy finaliści konkursu otrzymali stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

20170503_203853

Finaliści Script Pro

Jakie byłyby to jednak urodziny bez jubileuszowego przyjęcia oraz tortu? Słodki przysmak pojawił się, a jakże! Istotne jednak jest to, że po piętnastu latach, od kiedy Andrzej Wajda z Wojciechem Marczewskim założyli Szkołę, dziś wciąż jest to miejsce gdzie słowo kreatywny nie jest tylko chwytliwym sloganem. W Szkole o filmie się mówi, myśli i go tworzy. W tym miejscu następuje dialog, wymiana pomysłów i zespołowe kreowanie ekranowych wizji. O tym też mówił między innymi Dyrektor Szkoły, Wojciech Marczewski, zwracając się do zebranych wokół tortu gości. – Dziękuję również w imieniu niestety nieobecnego już z nami Andrzeja Wajdy za to, że jesteście, bo bez Was nie byłoby nas – podkreślił. Szkoła jest, podejmuje wyzwania i niezmiennie stanowi miejsce otwarte dla wszystkich. Dziękujemy w tym miejscu za gościnność festiwalowi Netia Off Camera. Jego organizatorom, wszystkim, którzy wsparli i wspierają nasz jubileusz. Dziękujemy Wam, że jesteśmy razem. Tym bardziej, że już za chwilę zobaczymy się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i film”, a także Gdynia Film Festiwal oraz Warszawskim Festiwalu Filmowym. Nasze święto trwa. Do zobaczenia wkrótce!

20170504_225504

Wojciech Marczewski