80. urodziny Marcela Łozińskiego

Marcel Łoziński

MARCEL ŁOZIŃSKI – szef i wykładowca kursu dokumentalnego #DokPro, związany ze Szkołą Wajdy od początku jej istnienia, wychowawca wielu utytułowanych dokumentalistów młodego pokolenia, obchodzi dziś 80. rocznicę urodzin. Sto lat i więcej Panie Marcelu!

Marcel Łoziński to jeden z najbardziej kreatywnych i rozpoznawanych na świecie polskich reżyserów dokumentów, laureat niezliczonych festiwali filmowych i wielu prestiżowych nagród – m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej, nominowany do Oscara. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej AMPAS oraz Europejskiej Akademii Fimowej EFA. Laureat Paszportu Polityki, Nagrody Wielkiej Kultury Polskiej oraz Smoka Smoków za całokształt twórczości na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Jak sam mówi: „W dokumencie dostaję coś, co rzadko przytrafia się w fabule. Nazywam to darami od Pana Boga. Mam na myśli takie sytuacje, wydarzenia czy odkrycia, które można dostać tylko od rzeczywistości. W filmie „89 mm od Europy” jest taka scena, w której mały Tomaszek rozmawia z robotnikiem i mówi, że obaj mają brudne ręce. A robotnik mu odpowiada: „tak, daj buźki”. Nie śmiałbym napisać takiej sceny w żadnym scenariuszu. Po pierwsze, nie wymyśliłbym tego. A nawet gdyby – uznałbym, że to za tak banalne i kiczowate, że nigdy nie odważyłbym się tego zrealizować. Rzeczywistość jest bogatsza od fikcji. Jeśli wiem, co chcę powiedzieć i dobrze udokumentuję temat, bywa, że dostanę znacznie więcej niż mogę sobie wyobrazić. Generalnie bardziej wierzę w rzeczywistość, niż we własną wyobraźnię. Ubóstwiam oglądać dobre filmy fabularne, a robić dokumentalne.”

Cały wywiad przeprowadzony z okazji jubileuszu przeczytacie na stronie Gazety Prawnej.

O jego życiu i twórczości przeczytacie także na:

A na stronie Ninateka.pl znajdziecie wywiady i najgłośniejsze filmy Marcela Łozińskiego.