Absolwenci DOK PRO na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Millennium Docs Against Gravity

Dwa projekty rozwijane podczas kursu dokumentalnego DOK PRO pojawią się na dwóch rozpoczynających się w maju festiwalach filmowych: “Czysta Sztuka” Maksima Shveda znalazła się w Konkursie Polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a “Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej zostanie pokazana na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. W programie MDAG znalazł się również dokument “Diagnosis” absolwentki DOK PRO Ewy Podgórskiej.

JAZDA OBOWIĄZKOWA | reż. Ewa Kochańska | źródło: PolishDocs

“Jazda obowiązkowa” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Ewy Kochańskiej. Projekt filmu był rozwijany podczas kursu DOK PRO w roku 2016 oraz w ramach programu DOC LAB POLAND. Dokument Kochańskiej miał swoją premierę w 2018 roku na festiwalu IDFA. Producentem filmu jest SQUARE film studio sp. z o.o.

Opis: 10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swoich bliskich. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Decyzję o przeprowadzce podjęła mama Julii, Marina. W dwa tygodnie spakowała walizki, wypisała dzieci ze szkoły, a nowo wyremontowane mieszkanie wystawiła na sprzedaż. Teraz rodzina Polniuków stara się o obywatelstwo polskie i rozpoczyna całkiem nowe życie w Warszawie. Bez pracy, zabezpieczenia finansowego i dobrej znajomości języka. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby miały lepsze życie niż ona. Największe nadzieje pokłada właśnie w Julii. W tym roku dziewczynka ma szansę wystartować w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. A za tym idzie sukces, uznanie i początek kariery sportowej. Julia próbuje sprostać oczekiwaniom mamy, ale jest jej bardzo trudno w nowym kraju, w nowej szkole, pod okiem wymagającej trenerki. Czy będzie w stanie rozwinąć skrzydła, niosąc ciężar cudzych ambicji i oczekiwań…?

CZYSTA SZTUKA | reż. Maksim Shved | źródło: PolishDocs

“Czysta sztuka” jest reżyserskim debiutem Maksima Shveda. Film był rozwijany podczas kursu DOK PRO w roku 2016 i będzie miał swoją premierę na rozpoczynającym się 26 maja Krakowskim Festiwalu Filmowym. Producentem dokumentu jest SQUARE film studio sp. z o.o.

Opis: Film o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce. Tajemniczy artysta pojawia się na ulicach Mińska, rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą zagadkowe prostokąty i kwadraty. Zaintrygowani przechodnie pytają, co tworzy, ale artysta nie zdradza tajemnicy. Krok po kroku poznajemy go lepiej. To Zahar Cudin, jeden z najbardziej obiecujących białoruskich malarzy. Co kryje się za jego obrazami? Rozwiązanie zagadki będzie dużym zaskoczeniem….

DIAGNOSIS | reż. Ewa Podgórska | źródło: PolishDocs

Ewa Podgórska jest absolwentką kursu DOK PRO. Jej dokument Diagnosis (produkcja: Entertain Pictures) był już prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in: ZagrebDox, IDFA czy Moscow International Documentary Film Festival DOKer. Producentką filmu jest Małgorzata Wabińska, absolwentka naszego kursu dla producentów DEVELOPMENT KREATYWNY.

Opis: DIAGNOSIS to zapis sesji psychoanalitycznej, jakiej poddaje się miasto. Mieszkańcy uczestniczą w sesjach na kozetce. Zaczynają niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto? Rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się punktem wyjścia do intymnych rozmów. Proces się rozwija, bohaterowie dzielą się ukrytymi wspomnieniami, przypominają sobie niby proste wydarzenia, ale zupełnie zmieniające ich życie. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Chociaż bohaterowie się zmieniają historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los i podświadomość. Podświadomość miejsca, w którym żyją.