Absolwenci i wykładowcy Szkoły Wajdy nagrodzeni w Gdyni podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Z radością donosimy o sukcesach naszych wykładowców i absolwentów podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni!

fot. główna Maciej Kosycarz / materiały prasowe FPFF

W Konkursie Głównym Paweł Pawlikowski (wykładowca kursów STUDIO PRÓB, EKRAN + i ONLINE KAMERA) zdobył Złote Lwy za “Zimną Wojnę”, Agnieszka Smoczyńska (absolwentka kursów DOK PRO i EKRAN + oraz wykładowczyni kursu SCRIPT) – nagrodę w kategorii najlepszy debiut reżyserski lub drugi film, za swój drugi film „Fuga”, rozwijany w ramach kursu EKRAN +, a Adrian Panek nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Wilkołak”, który również był rozwijany w ramach EKRAN+.

grafiki Facebook Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych Agnieszka Elbanowska (absolwentka kursu SCRIPT i DOK PRO) otrzymała nagrodę Multimedia Polska za film „RELAX” (projekt rozwijany podczas kursu SCRIPT) – za lekkość w sposobie opowiadania, powrót do tradycji polskiego kina komediowego oraz poruszenie ważnych zagadnień społecznych.

Pozaregulaminowe nagrody dla twórców filmów pełnometrażowych.
Olga Chajdas (absolwentki STUDIA PRÓB) za film „Nina” (projekt rozwijany podczas kursu STUDIO PRÓB) została nagrodzona przez ONET – jako Odkrycie Festiwalu oraz przez markę DR IRENA ERIS za najodważniejsze spojrzenie.

grafika Facebook Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Agnieszka Smoczyńska za film „Fuga” otrzymała także tegoroczną Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla najlepszego filmu. Oprócz statuetki oraz okolicznościowego dyplomu z nagrodą tą wiąże się wsparcie rozpowszechniania filmu w kinach SKSiL w formie specjalnej stawki udziału FINA w kosztach organizacji seansów (tzw. dopłata do seansów).

Nagrodzono ją także Kryształową Gwiazdą ELLE.

Cieszymy się i jesteśmy dumni! Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
http://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/news/—713-_laureaci-43-festiwalu-polskich-filmow-fabularnych–_news-_wiadomosci.html

—————————————————-

Fuga”, reż. Agnieszka Smoczyńska (EKRAN 2010)
Polska, Czechy, Szwecja, 2018, 100 min

Alicja cierpi na utratę pamięci i odbudowała własny, wolny sposób życia. Dwa lata później wraca do rodziny i niechętnie powraca do roli żony, matki i córki. Jej nieobecny mąż i syn nie rozpoznają tej kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak obcy. Uczucia alienacji, miłości i rewelacji rozpalają jej wewnętrzny płomień.

Wilkołak”, reż. Adrian Panek (EKRAN 2014)
Polska, Holandia, Niemcy, 2018, 84 min.

Opowieść Adriana Panka rozgrywa się w 1945 roku i towarzyszy ośmiu dzieciom wyzwolonym z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W środku lasu ustawiony jest mały sierociniec, prowadzony przez 20-letniego Hanka, który przeżył obóz. Dzieciaki próbują odzyskać to, co zostało z dzieciństwa, kiedy koszmar powraca w postaci dzikich wilczych psów, które były używane do strzeżenia ich w obozie.

Relax”, reż. Agnieszka Elbanowska (SCRIPT 2016/2017)
Polska, 2018, 26 min. Film powstał w ramach programu Studia Munka „30 Minut”.

Dyrektor domu wczasowego Relax i jego nieliczny personel szykują się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne i przekształcić swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

Nina”, reż. Olga Chajdas (STUDIO PRÓB 2009/2010)
Polska, 2018, 129 min.

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. „Nina” to historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów. To opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją.