Absolwenci Przedszkola Filmowego nagrodzenia na Festiwalu Filmowym Dozwolone do 21

Daniel Le Hai oraz Karolina Biesiacka to dwójka absolwentów kursu Przedszkole Filmowe, których filmy zostały nagrodzone na zakończonym wczoraj 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Dozwolone do 21. Wśród nagrodzonych dzieł znalazł się również film „Tama” Natalii Koniarz, w którym autorem zdjęć jest również absolwent Przedszkola – Stanisław Cuske.

Rozwijany w Szkole Wajdy film „Randka” Karoliny Biesiackiej zdobył pierwsze miejsce w konkursie Najlepszy Dokument, jest to historia młodego chłopaka Nicholasa, którego największym marzeniem jest się zakochać.

Kadr z filmu „Randka”

Dzieło Daniela Le Hai „Pilot”, które wraca z festiwalu Dozwolone do 21 z wyróżnieniem, jest opowieścią o samotnej dziewczynie, która jest świadkiem katastrofy lotniczej w czasie II wojny światowej.

Kadr z filmu „Randka”

Grand Prix Festiwalu trafia do najnowszego filmu Natalii Koniarz „Tama” (prod. Uniwersytet Śląski (Katowice) – Wydział Radia i Telewizji).  To historia ojca i syna w podróży. Spotykają się, żeby spędzić trochę wspólnego czasu, po tym, jak wcześniej zerwali ze sobą kontakt. Nie jest to jednak beztroski weekend w chatce w Bieszczadach. Pijany ojciec pyta retorycznie: „A co, ty myślałeś, że będzie lekko?”. Budowanie tytułowej tamy na górskim potoku można odczytywać w kategoriach walki ze słabościami, wspólnego wysiłku skierowanego przeciw uprzedzeniom i wzajemnym pretensjom. W powstałym w ten sposób basenie można znaleźć oczyszczenie oraz (chwilowe) ukojenie. Autorem zdjęć do dzieła Koniarz jest Stanisław Cuske.

Kadr z filmu „Tama”

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!