Loading...
Loading...

Absolwent Dok Pro nagrodzony w Montrealu

Emmanuel Levy, absolwent realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego Dok Pro, otrzymał Drugą Nagrodę w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film na Festiwalu Le Mup (Le Mup Festival) w Montrealu za obraz „Nie ma spania”. Z kolei w czerwcu, poza konkursem, tytuł zostanie pokazany podczas Sheffield Doc/Fest (Sheffield International Documentary Festival).

Warto też podkreślić, że oprócz wyżej wymienionych projekt Emmanuela Levy’ego brał również udział w konkursach na festiwalu w Barcelonie (Barcelona Planet Film Festival 2017) oraz Międzynarodowym Festiwalu w Al-Nahj (Al-Nahj International Film Festival 2018 in Kerbala). Zaprezentowano go także na Festiwalu Kinopolska w Paryżu, także poza konkursem.

„Nie ma spania” przedstawia nocny obraz Warszawy z perspektywy kierowcy autobusu. Autobus jawi się jako statek pływający po mieście, a anonimowi ludzie wsiadają, wysiadają, wsiadają… Wszyscy gdzieś zmierzają. Jednak dla niektórych – bezdomnych, nocne autobusy są schronieniem, gdzie całą noc toczy się gorzka gra z kierowcą o jeszcze jedną podróż.

Emmanuel Levy uczestniczył w rocznym kursie dokumentalnym Dok Pro podczas edycji programu 2016-2017.

kadr z filmu „Nie ma spania”

Na kursie DOK PRO powstało ponad 100 filmów. Wiele zostało laureatami prestiżowych nagród, zarówno na festiwalach polskich, jak i zagranicznych. Wśród nich znalazły się m.in. nominowana do Oscara® „Joanna” Anety Kopacz czy  „Paparazzi” Piotra Bernasia, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Sukces odniosła też „Komunia” Anny Zameckiej – Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Europejskiego Filmu Dokumentalnego w roku 2017. Ponadto nagrody na festiwalach: m.in. w Locarno, Jihlavie, Warszawie, Mińsku czy Lipsku. „Komunia” jest też laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła 2017 w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. Jedną z ostatnich realizacji powstałych dzięki programowi jest „Dos Islas” Adriany F. Castellanos – uczestnik takich festiwali jak Krakowski Festiwal Filmowy, montrealski RIDM czy amsterdamska IDFA.

Zajęcia w ramach tego programu odbywają się pod opieką doświadczonych wykładowców – znakomitych dokumentalistów, w tym nominowanego do Oscara® Marcela Łozińskiego oraz Vity Żelakeviciute i Macieja Cuske.

Trwa już nabór na rok 2018/2019

Autorzy: Marcela Pęciak, Artur Cichmiński