„Biegacze” wyróżnieni na KFG

Film Łukasza Borowskiego pt. „Biegacze” – od 20 października w kinach – otrzymał właśnie wyróżnienie na zakończonym 15. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Jury Polskiego Konkursu Filmowego w składzie Dariusz Załuski – przewodniczący (himalaista, reżyser filmów o tematyce górskiej), Hubert Jarzębowski (przewodnik tatrzański, filolog słowiański, polonista, tłumacz) oraz Jan Wierzejski (scenograf, grafik, malarz, filmowiec) przyznali wyróżnienie Łukaszowi Borowskiemu, absolwentowi kursu dokumentalnego Dok Pro, za zrealizowany przez Wajda Studio film „Biegacze”.

 

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny. Tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na uporczywy deszcz czy doskwierający upał niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów. Agata – matka trójki dzieci, Michał – sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.

 

W filmie przyglądam się globalnemu fenomenowi biegania, w tym przypadku w jego najbardziej ekstremalnym wymiarze. Bardziej niż samo bieganie od początku interesowały mnie przede wszystkim ludzkie motywacje, ambicje, to, co kryje się za decyzją o udziale w tak ekstremalnym przedsięwzięciu, które wykracza chyba poza sam sport, jest czymś więcej. Chciałem dotrzeć do fragmentu uniwersalnej prawdy
o człowieku, do tego, co pcha ludzi poza granice ich możliwości, co każe im podejmować najbardziej nieprawdopodobne wyzwania
 – mówi Borowski.

Kadr z filmu “Biegacze”

Scenarzysta i reżyser filmu urodził się w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi, jak i Programu Dokumentalnego Dok Pro w Szkole Wajdy. Jego pierwszy, krótkometrażowy dokument „3 dni wolności zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Film dokumentalny „Biegacze” jest jego debiutem pełnometrażowym. Autor także wyprodukowanej w Wajda Studio „Kolaudacji” z roku 2014 oraz „Przed świtem” (2016).