„Blisko ziemi” i filmy naszych absolwentów na OKFA

okfa oficjalna selekcja

Znamy listę tytułów zakwalifikowanych na  67. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA. W tym roku również nie zabrakło filmów wyprodukowanych przez Fundację Szkoła Wajdy oraz produkcji naszych absolwentów.

W kategorii film studencki pokazane zostaną 24 filmy, w tym „Blisko ziemi” Pauliny Sikory (wyprodukowany przez Fundację Szkoła Wajdy) oraz „Julia nad morzem” Mariusza Rusińskiego. Z kolei w kategorii film amatorski, pośród 27 tytułów znalazły się „Szepty” Izabeli Zubryckiej i „U babci” Mileny Mądrej.

„Blisko ziemi”, reż. Paulina Sikora, prod. Fundacja Szkoła Wajdy

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

„Julia nad morzem”, reż. Mariusz Rusiński

Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?

„Szepty”, reż. Izabela Zubrycka

Na pewnej podlaskiej wsi żyje kobieta blisko związana z naturą, zajmuje się ogrodem, zielarstwem. Gdy zapada zmrok, oddaje się pradawnej praktyce szeptuństwa. Autorka z wrażliwością przygląda się niezwykłemu światu, który najpełniej ujawnia się w cichych szmerach szeptów bohaterki.

„U babci”, reż. Milena Mądra

Opowieść o wyjątkowej bliskości babci i jej wnuczki, mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Świat wydaje się mieć nieskończenie wiele barw, zwłaszcza dla młodszej bohaterki. Jednak w codziennym trudzie opieki, promienność i energia niekiedy umykają na chwilę.

Wszystkie cztery tytuły były rozwijane podczas kursu Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy pod opieką artystyczną Macieja Cuske, Marcina Sautera i Edyty Wróblewskiej.

Wydarzenie odbędzie się od 3 do 6 czerwca w Koninie.