„Bukolika” i „Lata świetlne” na DOK.Leipzig!

fotos z filmu Bukolika

„Bukolika”, produkcja Wajda Studio oraz rozwijany na kursie DOK PRO film „Lata świetlne” z szansami na narody na festiwalu w Lipsku. Trzymamy kciuki!

„Bukolika”

„Bukolika” w reż. Karola Pałki to intymny portret Basi i Danusi Danusia żyjących gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych, nagrodzony na Millennium Docs Against Gravity. Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Locarno w sekcji Semaine de la Critique. Film rozwijany był na kursie Dok Pro.

W Lipsku film bierze udział w konkursie międzynarodowym oraz jest nominowany do MDR Film Prize – nagrody dla wyróżniającego się filmu dokumentalnego ze wschodniej Europy oraz nagrody Jury Ekumenicznego i nagrody FIPRESCI.

„Lata świetlne”

„Lata świetlne” Moniki Proby to z kolei portret Witalego, który od dziecka marzy, żeby zostać księdzem. Dzieli go od tego jeszcze jeden krok – zgodnie z regułami kościoła prawosławnego musi znaleźć żonę. W oczekiwaniu na zmiany, wynajmuje mieszkanie z przyjacielem z seminarium. Produkcja Studia Munka-SFP, rozwijana na kursie Dok Pro zdobyła nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Młodzi i Film w Koszalinie. W Lipsku film bierze udział w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. Wygrana w konkursie upoważnia do ubiegania się o nominację do Oscara.

DOK.Lepizig odbędzie się w dniach 25-31 października.