„Bukolika” w programie Hot Docs!

fotos z filmu Bukolika

Hot Docs to kolejny prestiżowy przystanek na drodze naszej produkcji. Film Karola Pałki dołączył do grona tytułów wyprodukowanych w Wajda Studio i rozwijanych w Szkole, które w ostatnim czasie zakwalifikowały się do programu kanadyjskiego wydarzenia. Będzie to północnoamerykańska premiera filmu.


Hot Docs to jeden z najbardziej docenianych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. W 2019 roku nagrodę dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego zdobyła tu „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik, wyprodukowana przez Wajda Studio. W ubiegłym roku w programie festiwalu pokazywane były: koprodukcja Wajda Studio i Studia Munka pt. „Między nami” Doroty Proby oraz „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko. Oba tytuły były rozwijane na kursie Dok Pro. W tym roku naszą Szkołę i Studio reprezentować będzie pełnometrażowy debiut dokumentalny Karola Pałki pt. „Bukolika”.

Premierowo „Bukolika” pokazana została w sierpniu 2021 roku na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. W kolejnych miesiącach film podbił serca widzów i krytyków, zdobywając nagrody m.in. na DOK Lepizig (nagroda Srebrny Gołąb) i Millennium Docs Against Gravity (nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego).

Na Hot Docs film Karola Pałki będzie pokazywany w ramach sekcji Nightvision. Jest to część programu prezentującego przyszłe kultowe klasyki oraz filmy wyróżniające się najbardziej zróżnicowanym i kreatywnym podejściem do filmowania.

Filmy pokazywane w tej sekcji mogą ubiegać się o nagrodę publiczności.

Pokazy „Bukoliki” na Hot Docs zaplanowano w dniach 29 kwietnia i 5 maja. Film będzie również dostępny na platformie festiwalu.

„Bukolika” to opowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia. W filmie obserwujemy nasze bohaterki – Danusię i jej córkę Basię – których życie, wśród otaczających je zwierząt i duchów umarłych, wyznaczają rytm i prawa natury.

Ostatnio odbyła się telewizyjna premiera filmu na Canal+ Dokument, „Bukolikę” można też oglądać w serwisach VOD.MDAG.PL; Premiery Canal+, Premiery VOD+ oraz Player+ na życzenie; VOD.PL i Canal+ Online.

Festiwal Hot Docs odbędzie się w tym roku w dniach 28 kwietnia – 8 maja.

Strona festiwalu.