„Catalina” Denijala Hasanovicia w Konkursie 1-2 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Film kolejnego naszego wykładowcy w konkursie międzynarodowego festiwalu!!!

Denijal Hasanović i jego „Catalina” w Konkursie 1-2, 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Film „Catalina” w reżyserii Denijala Hasanovicia, zrealizowany z udziałem kinematografii polskiej, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji został zakwalifikowany do Konkursu 1-2 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 13-22 października.

Bohaterką filmu Hasanovicia jest studiująca we Francji młoda Kolumbijka, tytułowa Catalina. Właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Żeby móc dalej studiować musi ona znaleźć interesujący materiał do naukowej publikacji. Dziewczyna jedzie w tym celu do Sarajewa, aby skorzystać z akt Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Na miejscu okazuje się, że nie uzyskała jednak pozwolenia na dostęp do archiwum. W zaistniałej sytuacji swoją pomoc proponuje jej Nada, tłumaczka. Catalina zostaje u niej w Sarajewie, a między kobietami rodzi się przyjaźń.

Obok grających główne role Andrei Otalvaro i Lany Barić w filmie wystąpił również Andrzej Chyra oraz Mirjana Karanović

Denijal Hasanović, reżyser i scenarzysta, urodził się 1969 roku w Tulzie na terenie byłej Jugosławii (obecnie Bośnia i Hercegowina). Studiował reżyserię w Sarajewie. W 1994 roku przeniósł się do Polski, gdzie kontynuował studia w łódzkiej Szkole Filmowej. Ukończył ją w 1999 roku. W tym samy roku otrzymał nagrodę TVP dla obiecujący absolwentów szkół filmowych. W 2001 roku Denijal nakręcił wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalach w Łagowie, Gdyni czy Moskwie, film pod tytułem „List”. Od 2002 roku jest wykładowcą w Szkole Wajdy, w której prowadzi także kurs scenariuszowy Script. Poza tym autor scenariusza i drugi reżyser głośnego debiutu Sławomira Fabickiego, czyli „Z odzysku” (2005). Tegoroczna „Catalina” jest jego pełnometrażowym debiutem, który już został nominowany do Złotych Lwów 42. FPFF w Gdyni.