Dokument „Szklane negatywy” – najnowsza produkcja Wajda Studio – na KFF

Kadr z filmu Szklane negatywy

To już oficjalne! Polska premiera najnowszej produkcji Wajda Studio pt. „Szklane negatywy” w reżyserii Jana Borowca odbędzie się podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Polska premiera filmu w Konkursie Polskim

Wyprodukowany przez Wajda Studio dokument Jana Borowca pt. „Szklane negatywy” znalazł się wśród tytułów, które zakwalifikowały się do Konkursu Polskiego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Produkcja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tytuły polskich filmów konkursowych poznaliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

„Szklane negatywy”

Pomysł na film narodził się dzięki wyjątkowemu odkryciu.
Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

Strona filmu na Facebooku.
Strona filmu na stronie Wajda School.

Twórcy i najważniejsze informacje dotyczące filmu

Gatunek: film dokumentalny
Czas trwania: 39 min

Scenariusz i reżyseria: Jan Borowiec
Zdjęcia: Jakub Kowalczyk
Montaż: Marcin Szymański PSM
Muzyka: Kroke
Scenografia: Szymon Uberman
Dźwięk: Grzegorz Kucharski
Dźwięk na planie: Dariusz Wancerz, Grzegorz Kucharski, Michał Kaźmierczak
Wystąpili: Marcin Sudziński, Tal Schwartz, Krzysztof Janus, Mikołaj Grynberg, Mieczysław Zych, Irit Hass, Hana Rozbruch, Regina Winograd, David Skolsky,Tzvi Meir
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Producenci: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz, Zuzanna Król
Kierownictwo produkcji: Rafał Kęska, Agnieszka Calik, Joanna Tatko, Iga Wójcik, Karolina Aleksa
Współpraca produkcyjna: Ubi leones
Opieka artystyczna: Maciej Cuske
Produkcja: WAJDA STUDIO
Partnerzy:  Ubi leones | DI Factory | La fémis | Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce | Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN

Projekt rozwijany w ramach kursu DOK PRO w WAJDA SCHOOL oraz Archidoc w La Fémis.

Filmy naszych wykładowców i absolwentów w programie 60. KFF

„Szklane negatywy” to nie jedyny akcent w programie festiwalu związany z naszą Szkołą. W Konkursie Polskim pokazane zostaną filmy rozwijane podczas kursu dokumentalnego DOK PRO –  „Między nami” Doroty Proby (koprodukcja Wajda Studio), „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko i „xABo. Ksiądz Boniecki” Aleksandry Potoczek. W Panoramie Polskiego Dokumentu można będzie zobaczyć rozwijany w ramach kursu Przedszkole Filmowe film „W zgodzie” Doroty Bator, a w sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych rozwijany także w ramach tego samego kursu film „Szepty” Izabeli Zubryckiej.

Do konkursów zakwalifikowali się także inni nasi absolwenci – Tomasz Wolski („Zwyczajny kraj”, Międzynarodowy konkurs dokumentalny, Konkurs Polski; „Problem”, Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych), Piotr Stasik („Odmienne stany świadomości” Międzynarodowy konkurs dokumentalny, Konkurs Polski), Dominika Łapka („Dad You’ve Never Had”, Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, Konkurs Polski), Paweł Ferdek („Pollywood”, Konkurs Polski), Katarzyna Warzecha („We Have One Heart”, Konkurs Polski), Aleksandra Potoczek („xABo. Ksiądz Boniecki”, Konkurs Polski), Izabela Zubrycka („Szepty” Kids&Youth. Kino dla młodych) czy Dorota Bator („W zgodzie”, Panorama Polskiego Dokumentu).

Wśród trzech produkcji w Międzynarodowym konkursie dokumentalnym znalazł się także film naszego wykładowcy – Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino”. Z kolei produkcja Joanny Malickiej – wykładowczyni naszego kursu #DevelopmentKreatywny „Noamia”, reż. Antonio Galdamez (Studio Munka) znalazła się w Konkursie Polskim (filmy krótkometrażowe fabularne).

Więcej o filmach naszych wykładowców i absolwentów przeczytacie w artykule Filmy naszych absolwentów w programie 60. KFF.

Wszystkim twórcom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!