Dwa Jantary dla Karola Pałki!

Karol Pałka, reżyser „Bukoliki” otrzymał dwa Jantary na zakończonym 11 czerwca festiwalu Młodzi i Film! Najważniejsze nagrody w Koszalinie przypadły też naszym absolwentom i filmom rozwijanym u nas w szkole.


Sobotnia gala była ogromnym świętem dla naszej produkcji „Bukolika”, rozwijanej na kursie Dok Pro. Jury w składzie Elwira Niewiera (przewodnicząca), Lidia Duda, Remigiusz Grzela, Iga Harasimowicz, Kuba Mikurda doceniło film w dwóch kategoriach: najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia. W obu kategoriach nagrodzony został Karol Pałka, który obecny był na miejscu a dzień wcześniej spotkał się z widzami po pokazie filmu w ramach rozmowy Szczerość za Szczerość.

Nagrodę za reżyserię wręczył młodemu twórcy Kuba Mikruda za „wykreowanie filmowej baśni, dostrzeżenie archetypów w pozornie znajomych obrazach i za wirtuozerską grę z czasem.”.

Karol Pałka po odebraniu nagrody dla najlepszego reżysera filmu w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych:

Dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy mi zaufali i Szkole Wajdy, która obchodzi swoje 20-lecie i nieustannie zapraszam do symbolicznego tańca z Danusią i Basią, bohaterkami mojego filmu.

Oraz po odebraniu nagrody za zdjęcia:

Jest to kolejna nagroda dla „Bukoliki”, ale pierwsza za zdjęcia i jest to dla mnie o tyle wyjątkowe, że jestem przekonany, że praca kamery w filmie dokumentalnym wynika z decyzji etycznych a nie estetycznych i jest to praca intelektualna.

To jeszcze nie wszystko…

Wielkiego Jantara w konkursie pełnometrażowych filmów fabularnych otrzymała Aleksandra Terpińska za „Innych ludzi” (projekt rozwijany na Ekran+).

Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię w konkursie pełnomterażowych filmów fabularnych otrzymał Tomasz Habowski za film „Piosenki o miłości” (rozwijany na kursach Script i Studio Prób).

Ponadto, „Inni ludzie” zostali też nagrodzeni w kategorii muzyka (nagroda dla Marka Aureliusza). W kategorii odkrycie aktorskiej – rola kobieca nagrodę otrzymała Justyna Święs za rolę w filmie „Piosenki o miłości”, w kategorii odkrycie aktorskie – rola męska Michał Sikorski za rolę w filmie „Sonata”.

Nagrody pozaregulaminowe trafiły do:

  • Bartosza Blaschke za film „Sonata” – nagroda młodzieżowego jury dla pełnometrażowego filmu fabularnego,
  • Agnieszki Dąbrowskiej za scenariusz do filmu „Za duży na bajki” – nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmowców oraz fundacji Era Nowych Kobiet za wkład w rozwój kobiecej perspektywy w filmie pełnometrażowym,
  • „Sonaty” w reż. Bartosza Blaschke – nagroda publiczności za pełnometrażowy film fabularny.

Scenariusze obu filmów były nagrodzone we współorganizowanym przez Szkołę Wajdy konkursie Script Pro.

Pełna lista laureatów.