Loading...
Loading...

„Dziura w głowie” w Szanghaju!

Już 16 czerwca rusza festiwal w Szanghaju, który jest zaliczany do wydarzeń akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych i jedno z najważniejszych imprez filmowych w Azji. Tym bardziej cieszy fakt, że w konkursie głównym znalazł się debiut Piotra Subbotko pt. „Dziura w głowie”. 

Fot. główna kadr z filmu „Dziura w głowie”

Pokaz filmu absolwenta odbywającego się w Szkole Wajdy międzynarodowego programu Ekran+ będzie jednocześnie światową premierą filmu. Obrazu, w którym w głównych rolach zagrali Bartłomiej Topa („Karbala”, „Wataha”) oraz Sandra Korzeniak („Hiszpanka”, „Niewidzialne”). Tymczasem gwiazda „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego wciela się w filmie Subbotki w postać aktora, który jeździ z trupą teatralną po wschodniej Polsce. Kiedy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu upośledzonego mężczyznę. Próba rozszyfrowania tajemniczej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Byłem z „Dziurą…” na Ekranie w 2012, scenariusz znalazł się w finale Script Pro 2014, a potem Wajda Studio zostało koproducentem (wiodącym jest Argomedia – producent m.in. „Papuszy”). Tak więc dla mnie to była długa droga, na której spotkałem wielu fajnych ludzi. Niektórych już nie ma – Edward Żebrowski, który czytał pierwsze drafty tekstu, Andrzej Wajda, któremu podobały się próbne sceny z „Ekranu”. Wojciech Marczewski jest opiekunem artystycznym (wcześniej był opiekunem „Glasgow”, które robiłem w szkole), a Joanna Krauze konsultantem scenariuszowym – mówi dzisiaj Subbotko.

Wspomniany „Glasgow” został zrealizowany w ramach Programu „Trzydzieści Minut” Studia Munka-SFP. Producentem wykonawczym filmu jest Wajda Studio, koproducentem TVP, natomiast PISF współfinansował produkcję. „Glasgow” ma na swoim koncie kilkanaście nagród, które zdobył na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Petersburgu i Pekinie.

Fot. kadr z filmu Glasgow

Z kolei zdjęcia do „Dziury w głowie”, za które odpowiada zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2011 za film „Nagroda” Wojciech Staroń („Ptaki śpiewają w Kigali”, „Argentyńska lekcja”), powstawały na Dolnym Śląsku, a także Podlasiu. Ścieżkę dźwiękową skomponował uznany na świecie kompozytor Paweł Szymański. Film wyprodukował wskazany już przez reżysera Lambros Ziotas z Argomedia („Afonia i pszczoły”, „Papusza”). Projekt został zrealizowany w koprodukcji z Wajda Studio, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, D 35 oraz Studiem Filmowym Wrocław.

21. MFF w Szanghaju odbywać się będzie w dniach 16 – 26 czerwca. „Dziura w głowie” bierze udział w konkursie głównym Golden Goblet Award. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ubiegłym roku z Chin zwycięsko wróciły dwa rodzime tytuły, a były to „Twój Vincent” i „Jestem mordercą”. Maciej Pieprzyca, twórca tego drugiego, otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera. Natomiast Dorota Kobiela i Hugh Welchman, którzy wyreżyserowali nominowanego do Oscara® „Twojego Vincenta”, odebrali nagrodę dla najlepszego filmu animowanego.