ECHOES OF JI.HLAVA IDFF w Szkole Wajdy

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava IDFF, Czeskie Centrum i Szkoła Wajdy zapraszają na Masterclass z udziałem czeskiego dokumentalisty Lukáša Kokeša oraz pokaz dwóch wybranych filmów festiwalowych w ramach inicjatywy Echoes of Ji.hlava IDFF w poniedziałek 1 kwietnia w godz. 10.00 – 17.00 w siedzibie Szkoły. Wstęp wolny, po wcześniejszej rejestracji.

Ten największy festiwal filmów dokumentalnych w Europie Środkowej i Wschodniej kładzie szczególny nacisk na społeczne znaczenie prezentowanych projektów. Program obejmuje zarówno filmy wybitnych i uznanych twórców, jak i debiutantów, których prace pokazywane są w specjalnej sekcji konkursowej „Pierwsze światła”. Projekt Echoes of Ji.hlava IDFF to pokazy najciekawszych i najczęściej nagradzanych filmów festiwalu w różnych częściach Europy, połączone z dyskusjami i warsztatami dla młodych filmowców we współpracy ze szkołami filmowymi. Partnerem pierwszego takiego wydarzenia w Polsce jest Wajda School.

Chętnych prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: pr@wajdaschool.pl

PROGRAM

10.00 – 11.00 | pokaz filmu „My Unknown Soldier”, reż. Anna Kryvenko
Republika Czeska, Łotwa, Słowacja, 2018, 79 min. angielskie napisy

Okupacja Czechosłowacji w 1968 roku przedstawiona z niezwykłej perspektywy. Film jest dziennikiem audiowizualnym z rzadkim materiałem archiwalnym i komentarzem własnym autorki. Jej wuj był żołnierzem w siłach okupacyjnych; popełnił samobójstwo wkrótce po powrocie z Czechosłowacji. Ukraińskie pochodzenie pozwoliło reżyserce na własnej skórze doświadczyć głęboko zakorzenionej nienawiści Czechów do ludzi rosyjskojęzycznych. Film rzuca światło na niefortunne dziedzictwo wydarzeń z 1968 r. nie tylko we współczesnym społeczeństwie czeskim, ale także ukraińskim i rosyjskim. Zwiastun: https://vimeo.com/284194948

kadry z filmu “My Unknow Soldier”

11.30 – 12.15 | Q&A – spotkanie z reżyserką i montażystą filmu

12.15 – 13.15 | przerwa na lunch

13.15 – 14.45 | pokaz filmu „Nothing Like Before”, reż. Lukáš Kokeš, Klára Tasovská
Czechy 2017, 92 min. angielskie napisy

Film ukazuje Teo, Renatę, Anicką i Nikolę – mają po 19 lat, prowadzą normalne życie nastolatków i uczęszczają do tej samej szkoły w małym czeskim miasteczku przygranicznym. Każde z nich staje przed doniosłym wyzwaniem, którego wynik zmieni ich życie na zawsze. I nie chodzi tylko o zdawanie egzaminów. Kto odniesie sukces, kto zawiedzie, a kto naprawdę dojrzeje? Kamera jest w zasadzie nierozłączna z bohaterami, zanurzając widza w świecie każdego z nich. Dynamiczny montaż podkreśla niepokój młodego pokolenia i brak skupienia. „Nothing Like Before” to urzekające filmowe spojrzenie na życie nastolatków zmuszonych dorastać szybciej, niż by chcieli.

Zwiastun: 

kadr z filmu „Nothing Like Before”

15.00 – 17.00| warsztaty Masterclass

Lukáš Kokeš przedstawi proces twórczy filmu „Nothing Like Before”, który w tym roku został nominowany do czeskiej nagrody filmowej i telewizyjnej. To film dokumentalny z elementami opowiadania fabularnego, tworzący iluzję braku ekipy filmowej. Twórcy wykorzystali dynamiczne zdjęcia typu shot /reverse shot i zbliżenia bohaterów.


Anna Kryvenko´s (1986) – ukończyła studia reżyserskie w Centrum Studiów Audiowizualnych w praskiej szkole filmowej FAMU. Zrealizowała dwa krótkie filmy eksperymentalne z materiałami źródłowymi z archiwów filmowych i zbadała ich związek z historią – „Řeč, ale žádná slova” (2012, MFDF Ji.hlava 2012), „Potichu jako kometa” (2014, MFDF Ji.hlava 2014) i „Poslechnout horyzont” (2015, MFDF Ji.hlava 2015).

 

 

 


Lukáš Kokeš studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Karola i na Wydziale Filmu Dokumentalnego w FAMU w Pradze. Jego krótki film „Próba odkupienia mechanika telewizyjnego Josefa Lávički w dziewięciu scenach” (2008) otrzymał Wyróżnienie Specjalne na Ji.hlava IDFF 2008, jego kolejny film „59-184-84”(2009) był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w całej Europie. Często pracuje jako operator i montażysta zarówno przy swoich projektach, jak i we współpracy z innymi reżyserami. Tak było w przypadku jego pierwszego filmu fabularnego „Fortress” (2012), który zrealizował wspólnie z Klárą Tasovská jako współreżyser, operator i współmontażysta. Film został uznany za najlepszy czeski dokument na Ji.hlava IDFF 2012, startował w CPH: DOX 2012 i innych europejskich festiwalach oraz był nominowany do nagrody LUX PRIZE w 2013 roku. „Nothing Like Before” miał swoją premierę na IDFA 2017 w konkursie debiutów. Lukáš regularnie współpracuje z Telewizją Czeską i HBO Europe. Wykłada dramaturgię na wydziale filmu dokumentalnego w praskiej FAMU.