Europejski Oscar dla “Komunii”!

Wielokrotnie doceniany i wyróżniany na całym świecie film Anny Zameckiej pt. „Komunia” otrzymał właśnie Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny! To kolejny bezdyskusyjny sukces obrazu młodej reżyser.

Składamy serdeczne gratulacje!

Tragiczny, momentami humorystyczny, a nawet niejako optymistyczny portret dwojga dzieci, które są zdane wyłącznie na siebie – a zarazem oda do niesamowitej siły bohaterskiej dziewczynki – Neiße Filmfestival

KW_HD_TIFF16bit_Rec709_001

Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO „Komunia” Anny Zameckiej to obecnie najczęściej nagradzana polska realizacja. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda „Silver Eye” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku. Ponadto debiut Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „DOK.fest” w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii.

Film jest również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny!

KW_HD_TIFF16bit_Rec709_008

Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Autorka „Komunii” zadebiutowała po tym, jak trafiła do Szkoły Wajdy. Tym samym dołączyła do szeregu takich twórców, którzy w Szkole zaczynali, jak chociażby Marcin Wrona, Agnieszka Smoczyńska, Bartosz Konopka, Sławomir Fabicki, Leszek Dawid czy tegoroczny laureat za najlepszą reżyserię na MFF w Montrealu, za film „Zgoda”, Maciej Sobieszczański. Ogromnym sukcesem była również nominacja do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – Oscara®, za zrealizowany w Wajda Studio film dokumentalny pt. „Joanna”, dla absolwentki Szkoły Anety Kopacz, w roku 2015.