Filmy Studia Munka z naszym udziałem w TVN Fabuła

Kadr z filmu Pars pro toto

W maju na antenie TVN Fabuła można oglądać krótkometrażowe filmy wyprodukowane przez Studio Munka. W tym specjalnym cyklu nie zabrakło filmów rozwijanych w naszej Szkole, produkowanych lub koprodukowanych przez Wajda Studio a także produkcji naszych absolwentów.

Filmy rozwijane w Szkole Wajdy

Już dziś, 8 maja o godz. 22.40, „Jerry” w reż. Romana Przylipiaka. Scenariusz, którego współautorem jest Grzegorz Bogdał był rozwijany w ramach naszego kursu SCRIPT, a reżyser pracował nad nim w ramach kursu fabularnego Studia Prób. Główny bohater filmu to napiętnowany przez otoczenie oszust, obdarzony niezwykłym darem. Czy uwierzy w niego małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny będzie prawdziwy cud?

We wtorek 12 maja o godz. 22.55 „Ondyna” w reż. Tomasza Śliwińskiego, film rozwijany w ramach Studia Prób. Ondyna była nimfą wodną, która zakochała się w śmiertelniku. Z powodu jego niewierności, musiała rzucić na niego klątwę, że będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba, zwana Klątwą Ondyny. W rolach głównych: Bartosz Bielenia, Magdalena Koleśnik i Judyta Paradzińska.

Dzień później, 13 maja o godz. 22.50 „Totalna harmonia” w reż. Romana Jarosza, również projekt rozwijany w ramach Studia Prób, którego koproducentem jest Wajda Studio. Bohaterem filmu jest Adam (42), kontrabasista w orkiestrze symfonicznej. Jego żona Ewa jest solistką i pierwszą skrzypaczką. Podczas koncertu Adam dostaje zawału serca. W szpitalu opowiada żonie o tym jak stanął przed nietypowym sądem ostatecznym… W filmie występują: Wojciech Mecwaldowski i Małgorzata Buczkowska.

W kolejnym tygodniu 20 maja o godz. 22.40 „Relax” Agnieszki Elbanowskiej, którego scenariusz reżyserka i scenarzystka rozwijała w trakcie kursu scenariuszowego SCRIPT.

Dyrektor, chcąc  ratować swój pensjonat przed bankructwem, postanawia skorzystać z oferty Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. Kiedy już wszystko wydaje się być gotowe, pojawiają się nieoczekiwane komplikacje.

Kolejnym propozycją rozwijaną na kursie Studio Prób jest produkcja Katarzyny Łęckiej pt. „Pars pro toto”. Film można będzie zobaczyć 25 maja o godz. 22.30. Jerzy Radziwiłłowicz wciela się tu w postać Zdzisława Beksińskiego, który po śmierci żony i samobójstwie syna, odcinając się od świata i ludzi, próbuje egzystować w pustym mieszkaniu. Wajda Studio jest koproducentem filmu.

Filmy naszych absolwentów na antenie TVN Fabuła

W programie cyklu znalazły się także filmy naszych absolwentów – m.in. „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „Nazywam się Julita” Filipa Dzierżawskiego, „Tak jest dobrze” Marcina Sautera, „Pustostan” Agaty Trzebuchowskiej czy „Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza.

Filmy rozpoczynające cykl

Wśród filmów, które zostały już wyemitowane mogliście obejrzeć koprodukowane przez Wajda Studio nas „Gry” naszego wykładowcy Macieja Marczewskiego (film dostępny jest na Ninatece) czy „Spitsbergen” według scenariusza Moniki Sirojc, rozwijanego na kursie SCRIPT. Współscenarzystą i reżyserem filmu jest nasz absolwent Michał Szcześniak. „Spitsbergen” możecie zobaczyć na antenie Ale Kino+. Kolejna emisja zaplanowana jest na 13 maja.

Kanał filmowy TVN Fabuła we współpracy ze Studiem Munka przygotował ten specjalny cykl, by  zaprezentować szerokiej widowni twórczość młodych polskich artystów i włączyć się w akcję wspierania polskiego kina. Filmy prezentowane w cyklu zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy Wajda School & Studio za darmo online

Niezmiennie zachęcamy Was do oglądania naszych filmów dostępnych online na kanale Wajda School and Studio na YouTubie oraz na portalach Ninateka.pl, Vod.pl i Dafilms.pl.