Filmy Wajda School & Studio nominowane do Nagród im. Jana Machulskiego.

Komitet Organizacyjny Nagród ogłosił oficjalną listę filmów i twórców nominowanych doNagród im. Jana Machulskiego. To już 13 edycja Nagród, jej finał odbędzie się jesienią 2017 roku.I tak w kategorii „Najlepsza reżyseria” wśród nominowanych znalazła się Monika Pawluczyk, która w Studiu zrealizowała wielokrotnie już nagradzany „Koniec świata”. Ale nominowani zostali też Karolina Bielawska za słynny obraz pt. „Mów mi Marianna”, a także Stanisław Cuske za film „Pod żaglami” oraz Mateusz Rakowicz za „Romantik”. Cała trójka była studentami Szkoły Wajdy.

Tymczasem w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” nominację otrzymał wspomniany wcześniej „Koniec świata” autorstwa Moniki Pawluczuk. Film był nagradzany m.in. na festiwalach w Tiranie, Toruniu, Poznaniu, Radomiu, Kijowie czy Erywaniu. W powyższej kategorii znalazł się również brawurowy „Wyścig” Stanisława Cuske, który powstał w wyniku kursu Przedszkole Filmowe, organizowanego oczywiście przez Szkołę Wajdy.

Kolejna kategoria to „Najlepszy montaż”. Tutaj ponownie został dostrzeżony obraz Pawluczuk, a wraz z nim Agnieszka Glińska oraz Marcin Latanik.

Z kolei w kategorii „Najlepsze zdjęcia” nominację otrzymali Marcin Filipowicz, Weronika Bilska oraz Marcin Łaskawiec za film Wajda Studio pt. „Trampkarze” w reżyserii Marcina Filipowicza. Nominację w tej kategorii otrzymał także Jakub Czerwiński za film „Romantik”, wyreżyserowany przez wspomnianego i związanego ze Szkołą Wajdy, Mateusza Rakowicza.

Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego co roku przyznawane są przez czołowe polskie festiwale filmowe, prezentujące repertuar tworzony poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W 2016 roku były to następujące imprezy:

Gdańsk DocFilm Festival,
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato (Radom),
Festiwal Filmów Niezależnych kilof (Katowice)
Solanin Film Festiwal (Nowa Sól),
WAMA Film Festival (Olsztyn),
Festiwal Filmowy Offeliada (Gniezno),
Cinemaforum – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych (Warszawa).

„Koniec świata” – kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna?

„Trampkarze” – dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, są mieszkańcami niewielkiej górskiej wioski na południu Polski. Ich marzeniem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie

„Wyścig” – intymny portret relacji ojca i syna, w której obaj mają wobec siebie duże oczekiwania. Nie zawsze się zgadzają, a jednak potrafią nawiązać nić porozumienia.