Filmy Wajda Studio dostępne za darmo w O!Dokument na VOD

Filmy Wajda Studio: „Na północ od Kalabrii”, „Decrescendo”, „Niewiadoma Henryka Fasta”, „Mój dom”, „Gdzie jest Sonia”, „Przesłuchanie” oraz „Bon Apettit” są dostępne za darmo w O!Dokument na VOD.

O!Dokument na VoD.pl to pierwszy przegląd polskich filmów dokumentalnych w Internecie. W ramach kolekcji znajdą się produkcje nagradzane na świecie i pokazywane na najlepszych festiwalach. W bogatym zbiorze filmów dokumentalnych online każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu filmy dokumentalne o wojnie, katastrofach, problemach prostych ludzi czy wybitnych osobowościach. Zaprezentowane filmy dokumentalne online to dzieła najbardziej cenionych (i docenianych) polskich reżyserów. Chcesz wiedzieć więcej o otaczającym świecie? Koniecznie obejrzyj filmy dokumentalne online zebrane w ramach festiwalu O!Dokument na VoD.pl.  W każdą środę premierę będą miały nowe filmy dokumentalne. Partnerem projektu są serwis VoD.pl oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Mój Dom” reż. Magdalena Szymków

Urodzona na Wołyniu Janina ma 10 lat, gdy wywożą ją z domu do Kazachstanu. Po wojnie jako repatriantka przewieziona zostaje na „ziemie odzyskane”, opuszczane przez deportowanych Niemców. Osiedla się w poniemieckim domu w Szczecinie. Tutaj z kolei urodziła się Annemarie, która po wojnie musi opuścić rodzinne strony. Dwie kobiety, jeden dom. Dokument ukazuje paradoksy historii, w której jedno miejsce może być zarazem synonimem odzyskanego spokoju, jak i utraconej młodości.

Cały film „Mój dom” na VOD za darmohttps://vod.pl/odokument-na-vodpl/moj-dom/sesc173

„Gdzie jest Sonia” reż. Radka Franczak

„Tacy śmieszni. A i tak wszyscy umrą!” – mówi o tych, co gonią za doczesnymi dobrami młoda mniszka z prawosławnego klasztoru w Iwanowie. Sonia żyje inaczej niż jej zakonne koleżanki: oprócz pracy i modlitwy, swój czas wypełnia wielką pasją, jaką jest malowanie ikon. Otoczona zwierzętami, z dala od rodziny i wielkich wydarzeń, ta barwna osoba może sprawiać wrażenie straconej dla świata. Lecz choć Sonia wybrała życie niełatwe i wymagające ciągłej pracy nad sobą, uważa się za prawdziwie wolną i spełnioną.

Cały film „Gdzie jest Sonia” na VOD za darmo: https://vod.pl/odokument-na-vodpl/gdzie-jest-sonia/p0yjsg5

„Niewiadoma Henryka Fasta” reż. Agnieszka Elbanowska

„Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy” – Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde’a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić.. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.

Cały film „Niewiadoma Henryka Fasta” na VOD za darmo: https://vod.pl/odokument-na-vodpl/niewiadoma-henryka-fasta/91vvls4

„Decrescendo” reż. Marta Minorowicz

Film opowiada o rodzącej się przyjaźni między Tomkiem, młodym psychologiem i muzykiem, a jego pacjentami z domu starości, z których każdy niesie swoją własną, przejmującą i tragiczną historię. Tomek, jego zafascynowanie pięknem i młodością każdego dnia zderzają się nie tylko ze starością i umieraniem, ale też z ogromną wolą i pragnieniem życia. Muzyczny termin decrescendo nabiera w filmie nowego – egzystencjalnego znaczenia.
Film zrealizowano w Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helclów w Krakowie.

Cały film „Decrescendo” na VOD za darmo: https://vod.pl/odokument-na-vodpl/decrescendo/58k9jhr

7449097.3

„Bon Appetit” reż. Jakub Maciejko

„Ten malowniczy świat znika i jest to proces nieodwracalny” – o klimacie Warszawskiej Woli reżyser Jakub Maciejko.
Dokument skupia się na „Barze Waga” jedynym z licznych lokali położonych na Woli. Jego właścicielami są przesympatyczni Grażyna i Zygmunt.
Dokument zdobył nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2011 roku.

Cały film „Bon Appetit” na VOD za darmo: https://vod.pl/odokument-na-vodpl/bon-apetit/xyyh5tb

„Na północ od Kalabrii” reż. Maciej Sauter (koprodukcja Studio Munka)

„Dokument bajkowy” o wymarzonym miejscu do życia, gdzie czas płynie powoli, ludzie dobrze się znają, akceptują swoje niedoskonałości, spotykają się, żeby porozmawiać i po prostu być razem. Sauterowi i jego ekipie udało się do filmu zaangażować całe miasteczko. Wystarczyło tylko dać mieszkańcom parę lekcji kuchni śródziemnomorskiej i sztuki carpe diem, by polska prowincja zaczęła przypominać malowniczą Kalabrię, a film – włoską komedię.

Cały film na „Na północ od Kalabrii” na VOD za darmo: https://vod.pl/odokument-na-vodpl/na-polnoc-od-kalabrii/49k3yzc

4be7862e-ce31-46c1-96ef-5444acaba595

„Przesłuchanie” reż. Adam Palenta

Poruszająca opowieść żołnierza Armii Krajowej, skazanego w czasach stalinowskich. Mężczyzna opowiada o okrutnym traktowaniu w ubeckich kazamatach, wielogodzinnych torturach i poniżaniu. Wyjątkowy w formie film o woli życia i okrucieństwie systemu totalitarnego.

Cały film „Przesłuchanie” na VOD za darmo: https://vod.pl/odokument-na-vodpl/przesluchanie/79k118f

Dodatkowo w kategorii „Filmy oskarowe” dostępny jest film Wajda Studio „Joanna” reż. Anety Kopacz

Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

Cały film „Joanna” na VOD odpłatnie: https://vod.pl/filmy/joanna/z2s0wkv