Flm „Zgoda”, naszego wykładowcy, kierownika programu Studio Prób – Macieja Sobieszczańskiego w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu.

Nominowany do Złotych Lwów 42. FPFF w Gdyni obraz z Jakubem Gierszałem, Zofią Wichłacz i Danutą Stenką w krajowych kinach od 6 października.


„Zgoda” to poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej – znalazł się w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu. W walce o laury prestiżowej imprezy produkcja z Polski będzie rywalizować z 17. innymi tytułami z całego świata.

Debiut Macieja Sobieszczańskiego, to opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham” i Julian Świeżewski – „Wołyń”) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą „Biedronki” w „Mieście 44” Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową – Orzeł w kategorii „Odkrycie roku” oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia.Dotychczas film Sobieszczańskiego został nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. Znalazł się również w elitarnym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Scenariusz „Zgody”, autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej, otrzymał III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, wybitny ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu „Plemię”. Poprzedni obraz Sobieszczańskiego, wyreżyserowany wspólnie z Łukaszem Rondudą, czyli „Performer” został uhonorowany w roku 2015 prestiżową nagrodą „Think” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Reżyser „Zgody” jest kolejnym polskim twórcą, którego film ma szansę na sukces w ramach kanadyjskiego festiwalu. W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski (nagroda za najlepszy scenariusz za „Letnie przesilenie”) oraz Maciej Pieprzyca (Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności za „Chce się żyć”). Warto zaznaczyć, że dystrybutorem wszystkich wspomnianych filmów: „Zgody” oraz głośnych produkcji „Letnie przesilenie” i „Chce się żyć” jest jedna firma – Kino Świat.

ZGODA w kinach od 6 października (inf. dystrybutora)