Katarzyna Klimkiewicz

Katarzyna Klimkiewicz

Reżyserka i scenarzystka. Filmy zaczęła kręcić w wieku 16 lat, gdy rodzice w ramach akcji wyciągania jej ze „złego towarzystwa” zapisywali ją na wszystkie możliwe zajęcia pozalekcyjne. Trafiła wtedy do amatorskiego klubu filmowego SAWA i odkryła, co chce robić w życiu. Ukończyła reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Była stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie, robiła filmy w Berlinie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Chile.

Jej film „Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna”, który zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Przełomem w jej karierze był film „Hanoi – Warszawa”, który zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 roku. Jej pełnometrażowy debiut fabularny „Zaślepiona” powstał w Wielkiej Brytanii. Film miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu 2012, gdzie otrzymał nominację do Narody Michaela Powella w kategorii Najlepszy Nowy Film Brytyjski, a na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych otrzymał Grand Prix Wielkiego Jantara, Nagrodę za reżyserię oraz Nagrodę dziennikarzy. Film ten wszedł do kin w Wielkiej Brytanii i w Polsce wiosną 2013.

Jej ostatni film „Wyspa” otrzymał Główną nagrodę w Konkursie Krótkometrażowym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie w lutym 2014 roku oraz Grand Prix na festiwalu w Huesca w czerwcu 2014.

Katarzyna Klimkiewicz jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, przez wiele lat była członkiem zarządu i prezesem Stowarzyszenia Film 1,2. Jest także wiodącym reżyserem popularnego polskiego serialu „Pierwsza Miłość”.

W 2021 roku zapowiadana jest premiera jej najnowszego filmu „Bo we mnie jest seks” o Kalinie Jędrusik.