Mariusz Malec

Mariusz MalecLaureat nagrody za scenariusz na Pyongyang International Film Festival, nominowany do „Orłów” – Polskich Nagród Filmowych za scenariusz debiutu fabularnego „Człowiek wózków”, finalista stypendiów scenariuszowych, m.in. PISF-u za „Łupaszkę” i TVP za „Szymona i Weronikę”, uczestnik mistrzowskich warsztatów kina dziecięcego w Mainz, nagrodzony Nagrodą światła za scenariusz i reżyserię filmu „Człowiek, którego nie ma” na Festiwalu DokumentART w Neubrandenburgu, autor adaptacji wszystkich dramatów Sofoklesa dla Teatru Polskiego Radia.

Jego dokument „Cicha przystań” zdobył Grand Prix Tampere International Film Festival oraz został uznany przez New York Film  Festival za „jeden z najlepszych dokumentów świata”. Jest laureatem srebrnego medalu „Delfiady” – Olimpiady Sztuk Świata w koreańskim Jeju.

Danuta Stenka na Festiwalu Filmowym w Kijowie otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą w reżyserowanym przez niego filmie „Jeszcze raz”. Współtwórca sukcesu takich seriali jak „Na dobre i na złe” , „Psie serce” oraz „M jak Miłość”.

W roku 2019 zrealizował dla Teatru Polskiego Radia swoją adaptację „Króla Leara” Williama Shakespeare’a, w roli tytułowej wystąpił Franciszek Pieczka, partnerowali mu m.in. Jerzy Stuhr, Marek Kalita i Andrzej Chyra. Absolwent filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jego pierwsza powieść „Dziewczyna z deszczu” czeka na publikację.