Sławomir Fabicki

Sławomir Fabicki

Reżyser, scenarzysta, członek Europejskiej Akademii Filmowej, a także Polskiej Akademii Filmowej. Urodził się 5 kwietnia 1970 r. w Warszawie. W 1995 r. ukończył Studium Scenariuszowe, a w 2002 r. Wydział Reżyserski PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca PWSFTviT – Studium Scenariuszowego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej i programu SCRIPT w Szkoły Wajdy.

Zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, m.in.: „Nocą” (1996), „Wewnętrzny 55” (1998), „Po drugiej stronie lasu” (1998), „Bratobójstwo” (1999), „Kaśka, bimber i motocykl” (1999), „Męska sprawa” (2001). Rozgłos przyniósł mu studencki film „Wewnętrzny 55”, który został nagrodzony na festiwalach w Obernhausen, Atenach, Teheranie i Kalamacie.

Film dyplomowy Sławomira Babickiego pt. „Męska Sprawa” zdobył ponad 50 nagród na festiwalach na całym świecie. Został uhonorowany m.in. Nagrodą Krytyków i Nagrodą Jury Młodych na MFFK w Clermont-Ferrand; Grand Prix, Nagrodą FICC i Nagrodą Publiczności na MFF w Kijowie; Nagrodą za najlepszy film zagraniczny na Festiwalu Etiud Studenckich WGIK w Moskwie; Nagrodą UIP na MFF w Edynburgu; Nagrodą Najlepszy Film Fabularny na MFFK w Nowym Jorku; Nagrodą Główną na MFFK w Teheranie; Nagrodą Publiczności na FF Krótkometrażowych w Paryżu; Nagrodą Jury na MF Szkół Filmowych w Monachium. W 2001 r. „Męska sprawa” została nominowana przez Europejską Akademię Filmową w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. W 2002 r. otrzymała od Amerykańskiej Akademii Filmowej nominację do Oscara® w kategorii film fabularny krótkometrażowy.

W 2004 r. wyreżyserowany przez niego spektakl teatru telewizji „Łucja i jej dzieci” otrzymał Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

Pełnometrażowym debiutem fabularnym Fabickiego jest film „Z odzysku” zrealizowany w 2006 r. Film ten zdobył sobie uznanie widzów, krytyków i dziennikarzy na całym świecie. Został wyróżniony specjalną nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Zdobył nagrody na festiwalach, m.in. w: Salonikach, Tallinie, Bratysławie, Taipei, Trieście, Salerno, Warszawie, Pécs, Zlinie. Otrzymał paszport Polityki. „Z odzysku” zostało nominowane do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii „Odkrycie”. Było też polskim kandydatem do Oscara i miało dystrybucję w Stanach Zjednoczonych.

W 2007 r. jego projekt filmu familijnego „Bonobo Jingo” wygrał New Cinema Network na festiwalu w Rzymie jako Najlepszy Projekt Europejski.

„Miłość” to kolejny film zrealizowany w 2012 r. i nagradzany na festiwalach, m.in. w: Salonikach, Walencji, Tbilisi, Wilnie, Lecce, Taipei i Gdyni.

Fabicki reżyserował również seriale: „Komisarz Alex”, „Zbrodnia” i „Ultraviolet”

Obecnie pracuje nad filmem „Lęk. Zdjęcia rozpoczną się w 2018 r.