Wojciech Marczewski

Wojciech Marczewski

Reżyser i scenarzysta. Urodził się 28 lutego 1944 roku w Łodzi. Studiował Historię, Filozofię oraz Reżyserię w „łódzkiej filmówce”. Po ukończeniu studiów pracował w WF „Czołówka”. W latach 1964-68 obejmował stanowisko asystenta w „Se-Ma-Forze”. W okresie od 1989 do 1991 roku był członkiem Komitetu Kinematografii. Współtwórca Zespołu Filmowego TOR, były wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, były prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Wykładał na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego. W latach 2008-2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Opiekun artystyczny wielu debiutów fabularnych, m.in. „Pogrzebu Kartofla” J. J. Kolskiego, „300 mil do nieba” M. Dejczera, „Balangi” Ł. Wylężałka, „Listu” D. Hasanovića, „Erratum” M. Lechkiego. Pomysłodawca programu „30 minut”. Współzałożyciel, wiceprezes i dyrektor programowy Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio.

Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale za film „Dreszcze” (1981), zdobywca Złotych i Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – „Dreszcze” (1981) i „Ucieczka z kina wolność” (1990). Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej”. W 2019, w łódzkiej Alei Sław przy ul. Piotrkowskiej, została odsłonięta jego gwiazda.