KRÓTKO MÓWIĄC. SEKCJA FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH w ramach XII Festiwalu Sputnik nad Polską

Zapraszamy do Szkoły Wajdy na przegląd najnowszych filmów Moskiewskiej Szkoły Filmowej
i Moskiewskiej Szkoły Nowego Kina w ramach XII Festiwalu Sputnik nad Polską. 
Wstęp wolny! Pokazy poprowadzi dziennikarz filmowy Artur Cichmiński.

13 listopada | godz. 18:00 | BLOK FILMÓW FABULARNYCH

Moskiewska Szkoła Filmowa

| Sześć-dwaosiem / Шесть-два-восемь, reż. Anna Kuzniecowa, 2018, 25 min
Osiemnastoletnia Sasza jest zakochana w swojej współlokatorce z akademika, jednocześnie nienawidzi jej chłopaka – Jegora, który mieszka nielegalnie w ich pokoju. Największym marzeniem Saszy jest pozbycie się za wszelką cenę Jegora. Nie wie jeszcze, że czasami realizacja marzeń może być najgorszym, co mogło się nam wydarzyć.
Obsada: Maria Łapszyna, Iwan Mulin, Julia Dżułaj, Kiriłł Oboleński, Nikołaj Szatochin, Walentin Samochin.
Scenariusz: Anna Kuzniecowa, Jekaterina Zadochina
Zdjęcia: Grigorij Majkow
Montaż: Marina Jelisiejewa

| Ręka /
Рука, reż. Igor Marczenko, 2018, 23 min
Stolarz Michaił przypadkowo odciął sobie dłoń, przygotowując się do oświadczyn. Starając się ukryć uraz, który powstał w wypadku w miejscu pracy, Michaił szuka sposobu, aby przyszyć sobie dłoń z powrotem.
Obsada: Igor Chripunow, Swietłana Lewiczewa, Maksim Łagaszkin, Dmitrij Kuliczkow, Paweł Sierdiukow, Walerij Troszyn, Aleksiej Parasicz, Aleksandr Maruszew.
Reżyseria i scenariusz: Igor Marczenko
Zdjęcia: Gieorgij Magała
Montaż: Anna Krutij, Maksim Baranow


Moskiewska Szkoła Nowego Kina

| Kalendarz / Календарь, reż. Igor Popłauchin, 2017, 28 min
Bohaterką filmu jest zwykła kobieta, jakich miliony. Jednak co kilka miesięcy jej monotonne życie zastyga: kobieta w tajemnicy przed rodziną wyrusza w długą podróż, podczas której przesiada się z jednego środka lokomocji do drugiego, zaciera swoje ślady, przerywa rozmowy telefoniczne. Co się dzieje w głowie tej kobiety i w jakim celu pokonuje tak długą drogę?
Obsada: Irina Salikowa, Gała Samojłowa, Ksenia Arsienjewa, Kiriłł Kukuszkin
,
Reżyseria, scenariusz, montaż: Igor Popłauchin
Zdjęcia: Jewgienij Rodin
Nagrody: Zwycięzca Konkursu Filmów Studenckich (Cinefondation) na MKF w Cannes

| Storge, reż. Katia Selenkina, 2017, 28 min
Aliona opiekuje się swoją matką, która cierpi na Alzheimera. Młoda kobieta praktycznie nie wychodzi z domu, jest bardzo samotna. Pewnego razu udaje jej się zaprosić do domu mężczyznę, jednak matka psuje randkę córce.
Obsada: Aliona Alionkina, Gala Lebiediniec
Reżyseria i scenariusz: Katia Selenkina
Zdjęcia: Aleksiej Kurbatow
Montaż: Aleksandr Pawłow

14 listopada | g. 18:00 | BLOK FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Moskiewska Szkoła Filmowa

Oleg Jewgieniewicz / Олег Евгеньевич, reż. Linara Bagautdinowa, 2017, 22 min
Oleg Jewgieniewicz dorabia sobie jako statysta w programach telewizyjnych. Na pierwszy rzut oka to zwykły alkoholik, który wychodzi z domu tylko wtedy, kiedy musi zarobić na alkohol.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Linara Bagautdinowa

Walizka bez rączki /
Чемодан без ручки, reż. Elen Nelidowa, 2016, 19 min.
Wika i Siergiej spotykają się ze sobą już prawie trzy lata, jednak, mimo chęci, nie mogą się ze sobą pobrać. Winią za to babcię Sergieja, która bardzo nie lubi Wiki. Wzajemne stosunki narzeczonych trudno nazwać romantycznymi: ciągle mają do siebie pretensje, często się ze sobą kłócą. A może tak właśnie wygląda prawdziwa miłość?
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Elen Nelidowa

Moskiewska Szkoła Nowego Kina

Salamanka / Саламанка, reż. S. Kułak, R. Fiedotow, 2015, 40 min
Czas w Salamance zatrzymał się dwieście lat temu, kiedy to pierwsi mennonici przeprowadzili się do Meksyku w poszukiwaniu swego miejsca na ziemi. Wszystko tutaj jest z góry zaplanowane, a życie potomków niczym się nie różni od życia ich przodków.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Rusłan Fiedotow, Aleksandra Kułak

——————-

Myślą przewodnią 12. Sputnika nad Polską jest szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa…to motywy, które będą towarzyszyć tegorocznej edycji festiwalu. Więcej informacji tutaj:

www.sputnikfestiwal.pl

Moskiewska Szkoła Filmowa jest obecnie najlepiej rozwiniętą technologicznie szkołą filmową w Rosji – jest częścią Universal University – uczelni, w której kreuje się przyszłość kreatywnych dziedzin, tworzona jest nowa eksperymentalna społeczność. Własna baza zasobów, niezbędnych do poznania mechanizmów produkcji filmowej, pozwala studentom realizować projekty o różnych poziomach trudności i przejść przez cały cykl produkcji filmu, począwszy od pomysłu, a na postprodukcji skończywszy.

Moskiewska Szkoła Nowego Kina to szkoła nowego formatu. Uczy nie tylko rzemiosła, ale i „spojrzenia”. Dba o wszechstronny rozwój swoich studentów; oprócz kursów związanych bezpośrednio ze sztuką filmową, można wziąć udział także w kursach sztuki, literatury, filozofii czy psychoanalizy. Filmy absolwentów Szkoły są nagradzane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak festiwale w Cannes, Locarno, Amsterdamie, czy Moskwie, „Kinotawr” w Soczi, Artdocfest, festiwale w San Sebastian, Salonikach, Toronto i wielu innych. Moskiewska Szkoła Nowego Kina posiada dwie filie – w Petersburgu i Tbilisi.