Maciej Sobieszczański nagrodzony w Chicago!

Maciej Sobieszczański – dyrektor programu reżyserskiego Studio Prób w Szkole Wajdy, tegoroczny zdobywca nagrody dla Najlepszego Reżysera na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu za film „Zgoda” – z kolejnym laurem!

Tym razem reżyserowi przypadła w udziale Nagroda Discovering eye/Odkrywcze Oko dla „debiutującego utalentowanego twórcy” przyznawana podczas odbywającego się w Chicago Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Oczywiście wyróżnienie to związane jest z reżyserią wspomnianego wyżej filmu „Zgoda”, który to współprodukowało również Studio Wajda.

„Zgoda” to poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej. Opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham” i Julian Świeżewski – „Wołyń”) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą „Biedronki” w „Mieście 44” Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową – Orzeł w kategorii „Odkrycie roku” oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. Film Macieja Sobieszczańskiego został ponadto nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. Była także nominowany do Złotych Lwów w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.